„Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení,“ uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta. Ceny potravin zpomalily v červnu meziroční růst na 12 procent z květnových 14,5 procenta a ceny bydlení na 14,4 procenta z 16,1 procenta. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu v červnu meziročně zdražily o deset procent, zemní plyn o téměř 40 procent a tuhá paliva zhruba o 35 procent. Ve všech případech to ale byl nižší nárůst než v květnu.

Prodej masa. Ilustrační snímek
Česko má třetí nejvyšší inflaci v EU. Na vině je zadlužování veřejných financí

„Na meziroční snižování cenové hladiny působily v červnu, již čtvrtý měsíc v řadě, ceny v oddíle doprava zejména vlivem cen pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 25 procent,“ uvedl ČSÚ. Ceny zboží v červnu úhrnem vzrostly o 10,7 procenta a ceny služeb o 7,9 procenta.

Fiala: Ke snížení přispěla i vláda

„Díky zásadnímu úsilí naší vlády se podařilo dostat inflaci zpátky na jednocifernou hodnotu,“ řekl premiér Petr Fiala. Podle něj vláda ke snížení přispěla především třemi opatřeními. Zmínil zastropování cen energií a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, vládní úspory a snahy o ozdravení veřejných rozpočtů a také tlak na dodavatelské řetězce. „Více než rok jednáme, tlačíme na producenty, prodejce potravin, dodavatele a prodejce nafty, benzinu a dalších komodit, aby za ně občané neplatili více než v okolních zemích. Tento tlak se vyplácí,“ dodal.

S hodnocením předsedy vlády nesouhlasila šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO a bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová. „Za necelé dva roky nečinného přihlížení Fialovy vlády zdražilo v České republice téměř všechno o čtvrtinu,“ uvedla na tiskové konferenci. Jediným důvodem relativního poklesu je podle ní skutečnost, že srovnávací základna z minulého roku byla extrémní.

Vývoj srovnávací základny, tj. to, že výše inflace byla už loni touto dobou vysoká, vidí jako hlavní důvod poklesu inflace také analytici oslovení ČTK. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka inflace klesá jen díky srovnávacímu základu, ne protože by zlevňovaly zboží a služby.

Nákupy v Polsku. Kudowa-Zdrój, začátek března 2023
Stejný výrobek, různé ceny. Češi si oproti sousedům často připlatí. Podívejte se

„Přitom existuje prostor pro rychlejší pokles inflace stále existuje. Vytváří jej silná koruna, klesající náklady v mezinárodní dopravě i zlevňující suroviny a energie,“ uvedl Dufek. „I když ČR má nejvíce utlumenou poptávku ze všech zemí EU, na cenách v obchodě to rozhodně ještě vidět není,“ dodal.

Pod prognózou ČNB 

Červnová inflace byla o 0,4 procenta pod prognózou České národní banky (ČNB). Podle centrální banky to bylo zejména kvůli nižší jádrové inflaci, která zahrnuje komodity, které nepodléhají cenové regulaci, a potraviny a pohonné hmoty, které podléhají velkým cenovým výkyvům. „V jejím poklesu, který trvá již řadu měsíců, se projevuje nejen odeznívání růstu cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka. Ta vede k zastavování růstu ziskových marží výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb. Zpomalila dynamika jak cen zboží, tak služeb,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Analytici čekají v dalších měsících zpomalení poklesu inflace, ke konci roku podle nich bude kolem sedmi procent. ČNB předpokládá dosažení dvouprocentního inflačního cíle ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku.