Analytici i samotná Česká národní banka (ČNB) přitom očekávali pomalejší růst, a to přibližně okolo 2,2 procenta. Meziměsíčně se zvýšily ceny o jedno procento.

Růst spotřebitelských cen v oblasti bydlení se odvíjelo především kvůli zvýšení cen elektřiny o 5,3 procenta, tepla a teplé vody (o 2,8 procenta), nájemného (0,7), vodného a stočného (2,6), zemního plynu (0,5).

„Jestliže samotný výsledek je trochu překvapením, důvody které k němu vedly už tak překvapivé nejsou. Podle očekávání hrají i letos hlavní roli rychle rostoucí náklady na bydlení, které je předem velmi problematické odhadovat. Ať už jde o nájemné se zpožděním reflektující zdražující nemovitosti nebo ceny energií reagující na vývoj na energetických burzách,“ uvedl hlavní analytik ČSOB Petr Dufek. „Náklady na bydlení jsou nyní ‚odpovědné‘ za více než polovinu aktuální inflace a podobně tomu bude i nadále,“ soudí Dufek.

Dražší alkohol, levnější oblečení

S velkým odstupem k vyšší inflaci přispívají také dražší alkohol a cigarety. Za lihoviny lidé zaplatili v lednu o 3,4 procenta více, za tabákové výrobky o 4,1 procenta více. Naopak lidé ušetřili na cukru i vejcích.

Na druhou stranu na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v lednu působil pokles cen oblečení a obuvi, které se snížily o 2,9 procenta, respektive o 2,1 procenta.

Již třetí měsíc pokračoval také pokles cen pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se pohybovala okolo 30,63 korun za litr, nafty 31,14 korun za litr. Ceny tak byly nejnižší od dubna loňského roku.

Předpokládá se, že inflace se na vyšší úrovni udrží po celé první čtvrtletí letošního roku. "Teprve pak začne pozvolna klesat. Pro centrální banku je dnes zveřejněné číslo daleko od prognózy, nicméně stále v pásmu tolerance,“ řekl Dufek s tím, že prvním testem prognóza ČNB příliš úspěšně neprošla.

„Už v pátek ji čeká test druhý v podobě předběžného odhadu HDP. Pokud i toto číslo bude výrazně nad opatrným odhadem ČNB, mohou se trhy - i s ohledem na slabou korunu - vrátit k již opuštěné myšlence na růst úrokových sazeb,“ doplnil Dufek.