"Ačkoli momentálně inflace narůstá převážně kvůli potravinám, stále větší roli v pomyslném žebříčku hraje i bydlení. Dá přitom se předpokládat, že právě bydlení určovat směr inflace v následujícím roce," uvádí analytik ČSOB Petr Dufek. 

Podle něj se tak stane nejen kvůli dražším energiím, ale zejména nájemnému a zvyšujícím se cenám nemovitostí, jež se skrývají pod označením „hypotetické nájemné“. Zatímco během minulého roku se toto nájemné zvýšilo o 1,2 procenta, během letošního podzimu se jeho tempo dostalo přes hranici pěti procent.

Ilustrační foto.
Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. A pobírá na ně dotace

"Jen nepatrnou roli přitom v kulminující inflaci zatím hraje skutečné nájemné z bytů. To letos rostlo zhruba polovičním tempem, nicméně na začátku příštího roku očekáváme jeho cenový skok," uzavírá Petr Dufek. 

V důsledku administrativních bariér nabídka bytů reaguje na vysokou poptávku po nemovitostech s velkým zpožděním a v případě nových bytů dokonce stále výrazně zaostává pod úrovní let 2008-9. Výsledkem je pouze třináctiprocentní nárůst cen nemovitosti v letošním roce.

Podle Dufka není v rámci inflace zatím příliš vidět skutečné nájemné z bytů. To totiž roste zhruba polovičním tempem. Ve srovnání s nabídkami realitních kanceláří se to může zdát docela málo, nicméně na začátku nového roku lze očekávat cenový skok i v tomto případě.

Ačkoli poptávka po bytech zůstává vysoká, nabídka na ni v důsledku administrativních bariér reaguje jen s velkým zpožděním a v případě nových bytů dokonce stále zaostáva za úrovní z let 2008-9. Nejviditelnějším výsledkem výše uvedeného je pouze třináctiprocentní nárůst cen nemovitostí v letošním roce.

Plyn. Ilustrační foto.
Češi připlatí za elektřinu a plyn. Zdražení vyjde na stokoruny