"V říjnu rostly spotřebitelské ceny o 0,5 procenta, a to v důsledku dalšího zvýšení cen potravin. V tomto měsíci totiž doznívala máslová „horečka“, ke které se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) přidalo zdražení čerstvé zeleniny," uvedl Petr Dufek z ČSOB. Částečně se do inflace projevilo i sezónní zdražení oděvů a obuvi, které bylo zapříčiněno zaváděním zimních kolekcí do obchodů.

Šéf ČNB Jiří Rusnok
Zdraží úvěry a hypotéky? Česká národní banka zvýšila úrokové sazby

Druhým nejvýraznějším proinflačním faktorem jsou rostoucí náklady na bydlení. Realitní boom se odráží v rekordním růstu cen nových i starých bytů, s odstupem času zvyšuje i tržní nájemné. K tomu se začíná postupně přidávat i dražší elektrická energie, tu ale rychlejší nárůst teprve čeká. Poslední tři měsíce přichází inflace i od pohonných hmot.

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský poznamenal, že do inflace se také promítají vlivy s přechodným charakterem, jako je například zavedení EET. „Předpokládáme, že do konce roku inflace lehce poklesne v návaznosti na to, jak cenový růst opustí největší část efektu zavedení EET na konci minulého roku,“ dodal Rožumberský.

Ilustrační foto.
Hospodářská komora: Napřesrok porostou mzdy ještě rychleji než letos

Podle Petra Dufka inflace právě kulminuje. „V dalších měsících začne postupně klesat. V závěru roku se sníží nejspíše na 2,5 procenta a bude se tak stále nacházet nad úrovní cíle ČNB,“ uvedl Dufek. Inflace se podle něj ke dvěma procentům vrátí zřejmě až v závěru příštího roku.

Pro centrální banku znamená nynější inflace první úspěšný test její nejnovější prognózy. Další zvýšení úrokových sazeb není daleko. „O tom, jestli se tak stane v prosinci, rozhodne síla koruny a hlavně pak první odhad růstu HDP a mezd za třetí čtvrtletí. Prozatím to ovšem vypadá tak, že ČNB až tak pospíchat nemusí a další krok si může nechat na únorové zasedání,“ uvádí Dufek.

Ilustrační foto
Fortuně se v prvních devíti měsících zvýšily sázky o 69 procent na 1,3 miliardy