Na kilogram brambor už nakupujícím v drtivé většině případů dvacetikoruna stačit nebude.  Základ české kuchyně se tak po pěti letech opět zařadil mezi dražší přílohy. Ještě v roce 2015 se přitom cena brambor pohybovala kolem deseti korun za kilogram. Meziročně ceny zeleniny vzrostly o 24,2 procent,“ upřesnila Pavla Šedivá z Českého statistického úřadu.  Výrazně dražší než před rokem jsou také pekárenské výrobky.

„Značnou roli hraje loňská špatná úroda, kterou způsobilo nadprůměrně suché a teplé počasí,“ vysvětlil hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Neúroda navíc nepostihla jen Českou republiku, ale téměř celou Evropu.

Kontejnerové lodě v Hamburku
Růst české ekonomiky zpomalil na tři procenta. Táhly ho investice i domácnosti

Rekordní cena elektřiny

Ještě víc než potraviny zatěžuje české peněženky růst výdajů souvisejících s bydlením. Zde jsou na vině zdražující emisní povolenky, hypotéky i uhlí. „Zvlášť silný je přitom nárůst cen elektřiny, která je nyní v průměru dražší o téměř devět procent. Nájemné sice roste ani ne polovičním tempem, nicméně vzhledem k jeho vyššímu podílu na výdajích je jeho zásah do peněženek spotřebitelů citelnější,“ upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Češi také v únoru utratili více za rekreaci.

Inflace se sice vzdálila dvouprocentnímu cíli České národní banky, zatím se však v jejím tolerančním pásmu. Ekonomové se shodují, že ani růst cen centrální bankéře nepřiměje k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, protože ostatní statistiky svědčí o ochlazování hospodářské konjuktury.

Ilustrační foto
Levnější energie? Zprostředkovatelé při nabídkách častou klamou, zjistila ČOI