Mezi dubnem a květnem vzrostly ceny o nezanedbatelného půl procenta. Míra inflace tak byla o tři desetiny procentního bodu vyšší, než ČNB očekávala. Podle analytiků se tak přiblížilo další zvýšení hlavních úrokových sazeb.

„K růstu květnové inflace přispěly nejvíce ceny potravin a bydlení. Vzrostly také ceny pohonných hmot. Natural stál v květnu 32 korun, nafta 31,30 korun. U obou se jedná o nejvyšší hodnoty od prázdnin 2015,“ komentoval cenový vývoj Jiří Trexler z oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

Ilustrační foto.
Průměrné mzdy se drží nad třiceti tisíci. Rostou nejrychleji za patnáct let

Z potravin se nejvíce činily zelenina, ovoce či máslo. Výrazně rychleji než zboží však rostly ceny služeb. „Právě ve vyšším růstu cen služeb se odráží silná poptávka domácností,“ vysvětlil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ekonomové předpokládají, že inflace se bude kolem hranice dvou procent držet až do konce roku. „To, co v inflaci zatím příliš vidět není, jsou rychle rostoucí mzdy,“ upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Hlavním inflačním faktorem tak podle něj zůstává zdražující bydlení a energie. Ty by mohlo ještě umocnit oslabení koruny vůči dolaru a zdražení ropy na světových trzích.

Ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus očekává, že ČNB letos přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb ještě dvakrát. „To první přijde na řadu nejpravděpodobněji na srpnovém zasedání, po dnešních datech však rostou dále i šance na už červnové zvýšení sazeb,“ upřesnil Kovanda. Česká měna po oznámení dnešních dat posílila vůči euru o patnáct haléřů.

Ilustrační foto
Mléčné výrobky, oděvy a bydlení tlačí inflaci vzhůru. ČNB ji ale chtěla vyšší