Čísla mluví jasnou řečí. České domácnosti a instituce měli k 31. prosinci 2018 v tuzemských a zahraničních fondech kolektivního investování 472,9 miliard korun. Měřeno ovšem celým rokem, šlo o dvouprocentní pokles. Téma jedné z prezentací zmí-něné konference recepty na úspěch ve světě investic bylo ve světle daného vývoje snad o to aktuálnější.

Plyn, energie, smlouva - Ilustrační foto
Teplá zima prospěla peněženkám. Češi ušetřili za plyn

A jaké že jsou tyto recepty? Ředitel investičních produktů ING Petr Žabža mezi jiným uvedl: „Investování prostřednictvím podílových fondů nemusí být vůbec složité. Stačí si uvědomit na jakou dobu máte v úmyslu volné finanční prostředky investovat, jak velmi (nebo jak málo) se obáváte kolísání finančních trhů a jakou měnu máte k dispozici. Výběr konkrétního fondu je už potom relativně jednoduchý. Pokud se investor navíc drží několika jednoduchých pouček, šanci na úspěšnou investici ve zvoleném časovém intervalu si výrazně zvýší.“

Neváhejte, začněte

První zásada obezřetného investora má podle slov Petra Žabži zohledňovat časové hledisko čím dříve zájemce začne, tím lépe. Pokud totiž existuje nějaká veličina, která je téměř vždy na straně investora, je to čas. Investice formou podílových fondů by měla být z podstaty věci dlouhodobá (investiční horizont se počítá na roky), takže není nejmenší důvod odkládat začátek „na zítra“.

Druhým pravidlem je pečlivé rozložení rizika. Čím pestřejší a širší skladbu titulů (chcete-li investiční portfolio) si investor zvolí, tím nižší je pravděpodobnost, že pokles jedné složky portfolia povede k výraznému poškození celkové investice.

V případě dlouhého investičního horizontu se navíc zmenšuje i role poplatků, které rovněž ovlivňují celkovou výkonnost investice.

Jiří Rusnok - guvernér ČNB
ČNB nechala sazby beze změny, za loňský rok vykázala zisk 1,79 miliardy

Petr Žabža poukázal na to, že ING má v základní nabídce čtyři fondy bez vstupního i výstupního poplatku, přičemž všechny ostatní fondy ING mají jen jednoprocentní vstupní poplatek. Tím se ING řadí mezi jedny z nejlevnějších (a navíc plně digitálních) poskytovatelů investičních produktů na českém trhu.

Dalším pravidlem, kterému však ve skutečnosti odolá je málokdo, je snaha uhádnout, kdy trhy dosáhly lokální dno a kdy naopak lokální maximum. Pokud někdo chce být dlouhodobě úspěšným investorem, měl by takové pokusy přenechat burzovním spekulantům a zaměřit se na vytyčené dlouhodobé cíle. V neposlední řadě se pak vyplatí držet své emoce na uzdě.

Proč jít proti davu

Psychologií investora se zabývala obchodní ředitelka pro ČR a SR společnosti Fidelity International Eva Miklášová, která do Prahy přicestovala ze středoevropské centrály ve Vídni. Podle ní je člověk v případě ohrožení nastaven buďto na boj, nebo na útěk. Tímto ohrožením je u investora možná ztráta vložené hodnoty.

Bojovat s globálním trhem je však těžké, takže mnoho lidí se často rozhoduje pro variantu útěku a aktiva prodávají obvykle v tu nejnevhodnější chvíli. Kromě jiného se dotkla tzv. efektu stáda. Podle přednášející investoři často jednají ve shodě, ve smyslu hesla víc hlav víc ví, ale víc hlav také více trpí náchylností ke zkreslení faktické situace. To může vést k hromadnému nákupu nebo hromadnému prodeji na základě omezených důkazů, jak se to už stalo mnohokrát. Efekt stáda může hodnotu některých odvětví nebo akcií zvýšit až do extrémů tak vznikají bubliny.

Premiér Andrej Babiš
Andrej Babiš: Premiérem chci určitě být do roku 2025

Jít s davem znamená často též nakupování při vysokých cenách a prodávání při nízkých. Experti mluví o „do- hánění trhu“. To je podle Evy Miklášové špatná strategie. Přestože dav může mít v některých momentech pravdu, v bodech obratu se obvykle mýlí. Nejlepší je proto nakupovat akcie za nízké ceny, tedy když ostatní prodávají a také naopak, prodávat za vysoké ceny, když ostatní nakupují. Ve světě investic to znamená jít proti davu.

Na burzu jít nemusíte

Zatímco Jan Suda z agentury McCann se zabýval digitální budoucností investování, Jakub Seidler, hlavní ekonom, ING, nabídl zasvěcený pohled na předpokládaný vývoj české ekonomiky v letošním roku. Na základě analýzy doložil, že růst hrubého domácího produktu bude pokračovat a dosáhne úrovně zhruba 2,5 procenta.

V důsledku toho lze očekávat větší chuť domácností spořit, což se odrazí i na vyšším podílů investic do fondů. Moderní technika je přitom investorům velkou pomocí. Stačí mít po ruce mobilní telefon pro ověření a počítač připojený na internet. Vše lze vyřídit online, bez návštěvy pobočky. V ING je pak samozřejmé, že majitel může investice na dálku také ovládat.

VOŠ, OA a SOUT Chotěboř z dotací MMR vybudovalo centrum moderních technologií pro výuku strojírenských oborů
Škola má nové stroje propojené s počítači. Studenti vytiskli hlavu spolužáka