Insolvenční řízení společnosti Legios (nyní Heavy Machinery Services) je zmanipulované a doprovází ho řada nestandardních a netransparentních kroků. Insolvenční řízení místo skutečných věřitelů kontroluje přes fiktivní pohledávky majitel společnosti František Savov.

Tvrdí to jeden z jejích největších věřitelů, Všeobecná úverová banka (VÚB). K Vrchnímu soudu v Praze podala odvolání proti rozhodnutí insolvenčního soudu a domáhá se zrušení řady údajně nestandardních a netransparentních kroků, za nimiž prý stojí insolvenční správce a insolvenční soud v Českých Budějovicích. Uvedla to banka v tiskové zprávě. Právě VÚB loni v říjnu podala návrh na insolvenční řízení, Legios jí má dlužit 235 milionů korun.

Spor míří k Vrchnímu soudu

„Odvolání proti některým rozhodnutím prvostupňového soudu je jedním z právních kroků, kterými chceme chránit zájmy všech skutečných věřitelů, jejichž práva jsou opakovaně poškozována netransparentním a nestandardním insolvenčním řízením," říká tisková mluvčí VÚB Alena Walterová.

Společnost Legios, která má hlavní výrobní závod s několika sty zaměstnanci v Lounech, se dostala v minulých letech do finančních problémů. Skončila v insolvenčním řízení, o kterém rozhoduje Krajský soud v Českých Budějovicích - společnost Heavy Machinery Services má sídlo v nedalekých Českých Velenicích. Soud nedávno povolil reorganizaci společnosti.

Pohledávky za společností Legios přihlásilo celkem 322 věřitelů v celkové výši téměř 3,3 miliard korun. „Schůzi věřitelů však ovládly pouze společnosti, které mají prokazatelnou vazbu na osobu Františka Savova. Zároveň existuje důvodné podezření, že pohledávky některých z nich jsou fiktivní. Díky tomu některé společnosti zcela kontrolovaly a určovaly průběh a rozhodnutí schůze věřitelů," tvrdí VÚB s tím, že insolvenční správce tyto pohledávky i přes opakované výzvy jiných věřitelů nepopřel a insolvenční soud je ani nevyloučil z hlasování.

Banka: řízení nemůžeme ovlivnit

„Jsme v situaci, kdy jsou skuteční věřitelé zcela odříznuti od ovlivňování průběhu insolvenčního řízení. O jednotlivých krocích, jejichž cílem je uspokojení věřitelů, rozhodují lidé s prokazatelnou vazbou na skupinu pana Savova, tedy samotného dlužníka," říká A. Walterová z VÚB.

Společnost Heavy Machinery Services tato tvrzení označuje za cílenou kampaň, která směřuje k nepřátelskému ovládnutí společnosti ze strany VÚB. „VÚB Bratislava poskytla se souhlasem mateřské banky provozní finanční prostředky společnosti Heavy Machinery Services. Následně ale VÚB dohody a úvěrové smlouvy porušila a účelově vyvolala insolvenci společnosti Heavy Machinery Services. Cílem insolvence však nebylo poměrné uspokojení pohledávek všech věřitelů, ale snaha VÚB o nepřátelské převzetí Heavy Machinery Services a poškození ostatních věřitelů. VÚB tak naplnila skutkovou podstatu trestného činu poškozování věřitele," uvedl Michal Donath, mediální zástupce společnosti Heavy Machinery Services.

Situace kolem společnosti Legios, jednoho z největších zaměstnavatelů v okrese Louny, je už dlouhodobě nepřehledná. Firma několikrát změnila název i sídlo, nejasná je také majetková struktura. A jejím hospodařením se zabývá také policie. Podle řady zdrojů ji vlastní český podnikatel František Savov, v současné době na útěku před policií, čelí obvinění z daňových úniků. Nadměrnými odpočty DPH několika firem, jejichž jediným příjmem byly peníze vrácené finančním úřadem, měl se svými společníky způsobit státu škodu až čtyři miliardy korun. Policejní vyšetřování kvůli krácení daní probíhá také v samotném Legiosu. Z tohoto trestného činu vyšetřovatelé obvinili tři lidi.

Společnost nabrala další zaměstnance

Co se týká výroby a hospodaření Legiosu, ve společnosti probíhá reorganizace. Závod v Českých Velenicích byl uzavřen, výroba byla převedena do Nymburka. Výroba také běží v Horním Slavkově a Lounech. „S ohledem na nárůst zakázek došlo rovněž k nárůstu počtu zaměstnanců přibližně o dvě stě. Jejich celkový počet se nyní blíží patnácti stům. Ze stejného důvodu byla v některých provozech všech tří závodů operativně zavedena třetí směna," sdělil Michal Donath, mediální zástupce společnosti Heavy Machinery Services.

Ta se zabývá hlavně opravami a výrobou nákladních železničních vagónů. V současné době pracuje hlavně na zakázkách pro francouzský, turecký a italský trh. V příštím roce chce společnost začít vyrábět součástky pro stavební a důlní stroje a provádět jejich opravy a revize. Kvůli zahájení insolvenčního řízení společnost přišla o zakázku německých drah Deutsche Bahn na přestavbu 150 vozů.