„U odebraných vzorků se dělala analýza DNA a ta se shoduje s DNA koně," uvedl Kopřiva. Inspekce odebrala několik desítek vzorků, analýzou prošlo deset z nich. Ty, v nichž byla konina, pocházely z Teska v Plzni. Další výsledky zveřejní SZPI v příštích dnech.

Závadné šarže mají trvanlivost do 18. října 2013 a do 24. února 2014, jde o Nowaco Lasagne Bolognese – masem plněné těstoviny v rajské omáčce ve 400gramovém balení. SZPI zatím nemá informaci o tom, zda se výrobek s danou šarží objevil i jinde než v Tesku. „Zjišťujeme to u výrobce. Aby si byl spotřebitel jistý, zveřejnili jsme šarži i fotografii výrobku. Nyní už by to mělo fungovat spíš opačně a výrobce by nás měl informovat, pokud u sebe má uvedený výrobek," řekl Kopřiva.

„Situace nás velmi mrzí a s dodavatelem výrobků značky Nowaco budeme o věci jednat," řekl Dvořák. Zákazníkům, kteří si lasagne zakoupili, Tesco nabízí, že jim za ně vrátí peníze v jakékoli prodejně řetězce.

Potraviny pod značkou Nowaco distribuuje do českých obchodů společnost Bidvest Czech Republic, která se na základě zjištěných skutečností rozhodla stáhnout všechny výrobky těchto šarží z prodejní sítě. Do Česka doputovalo 3648 kartonů lasagní, ve skladech jich dnes zbývalo 557. Všechny byly do Česka dovezené z Lucemburska už před vypuknutím aféry. Podle ředitele prodeje Jana Tajovského je to jediný dovážený výrobek značky Nowaco, ostatní si společnost dělá sama v závodě v Opavě především z českých surovin.

Lasagne s koňským masem musí zlikvidovat buď distributor, nebo prodejce. „Záleží na jejich domluvě. Poté musí předložit potvrzení, že to provedli podle požadavků zákona. Také existuje teoretická možnost, že výrobce přelepí složení na správné, ale nepředpokládám, že by se touto cestou vydal," doplnil Kopřiva.

Maso není škodlivé

Koňské maso není pro člověka škodlivé a v Česku se běžně prodává. Na lasagních však podle SZPI nebylo označeno na obalu výrobku a jde o klamání spotřebitele, zákon v tomto případě umožňuje sankci až tři miliony korun.

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy. V pondělí musel některé výrobky stáhnout z prodeje potravinářský gigant Nestlé. Česká republika obdržela informaci, že výrobky s koninou mohou být i na jejím území, v pondělí systémem rychlého varování RASFF.