SZPI také zkontroluje japonské potraviny, které už jsou na českém na trhu; u nich ale žádné problémy nečeká. Podle mluvčí SZPI Romany Kadaňkové se na český trh dováží z Japonska málo potravin.

To potvrzuje také databáze zahraničního obchodu Českého statistického úřadu, ze které vyplývá, že z pohledu celkových dovozů potravin a živých zvířat do ČR, jejichž finančně vyjádřená hodnota v loňském roce dosáhla 113 miliard korun, jsou importy z Japonska ve výši 28 milionů korun zanedbatelné. Z Japonska se do Česka dováží zejména čaj, výrobky z luštěnin, ochucující přípravky (sójová omáčka), zpracované ovoce, těstoviny a lihoviny.

„Je nutné říct, že zastoupení japonských potravin na trhu v Česku je prakticky zanedbatelné,“ poznamenala Kadaňková. Japonsko vůbec patří k největším dovozcům potravin na světě. V roce 2009 dovezlo do země zhruba 60 procent svých potravin v hodnotě 50 miliard dolarů.

Inspekce, coby jedna ze složek radiační monitorovací sítě Česka, podle ní situaci na českém trhu bedlivě sleduje. „V nejbližších dnech budou inspektoři SZPI ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel odebírat vzorky potravin u zásilek původem z Japonska, u kterých bude dovozci požádáno o jejich uvolnění do volného oběhu na území ČR,“ poznamenala.

Isnpekce je připravená okamžitě zasáhnout

Inspektoři se v následujících dnech zaměří i na kontrolu japonských potravinových výrobků, které už jsou k mání v českých obchodech. „Potraviny vyrobené v Japonsku, které se nyní vyskytují v tržní síti, nemohou být s velkou pravděpodobností vzhledem k době své výroby, přepravy a skladování radioaktivitou kontaminované. Přesto se SZPI v dalších dnech zaměří i na kontrolu obchodu, aby prověřila potraviny, které by se mohly do ČR aktuálně dostat prostřednictvím jiných členských zemí Evropské unie,“ dodala Kadaňková. Podle ní je inspekce v případě ohrožení českých spotřebitelů připravená okamžitě zasáhnout.

Jak řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben, Evropská komise doporučuje začít z okamžitou platností kontroly potravin rostlinného i živočišného původu ohledně radioaktivity. „Naší republiky by se tento problém dotýkat neměl,“ uvedl Duben s tím, že letos do ČR zatím nesměřovaly žádné zásilky veterinárního zboži. V roce 2010 to byly pouze necelé dvě tuny krmení pro psy a kočky a 98 kilogramů. V souvislosti s aktuální situací však podle Dubna veterináři plánují kontrolní akci zaměřenou na dovozy rybích produktů z celé jihovýchodní Asie.

Informace o potravinách z Japonska dostává SZPI i prostřednictvím systému Rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který funguje v celé Evropské unii. RASFF se však příliš neosvědčil například při dioxinové aféře v půlce ledna, kdy Česko nebylo včas varováno o importu potenciálně nakaženého vepřového z Německa.

Požáry způsobily únik radioaktivního prachu

Japonsko se s problémy v jaderné oblasti potýká od pátečního ničivého zemětřesení a cunami. Zdrojem problémů je především jaderná elektrárna Fukušima 1, kde po několika explozích u reaktorů během uplynulých 24 hodin několikrát hořelo. Požáry způsobily únik radioaktivního prachu v potenciálně nebezpečném množství pro lidský organismus přímo do ovzduší. Postup radioaktivního prachu sledují s obavami nejen Japonci, ale i sousední státy.

Sousedé Japonska preventivně nařídili zvýšené radiační monitorování dodávek zboží původem z Japonska, jak ale zdůraznili, nepřepokládají žádné okamžité dopady japonské jaderné krize na své země. Jde především o Čínu, která je největším obchodním partnerem Japonska, ruský Dálný východ a obě Koreje. Potravinové dovozy z Japonska začaly prověřovat také Tchaj-wan a Singapur.

Jihokorejské ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybářství oznámilo, že v rámci daných opatření bylo už prověřeno kolem 50 tun živočišných produktů dovezených z Japonska, většinou sýra. Žádná radioaktivní kontaminace nebyla zatím zjištěna.

Japonsko je pro ČR podle vzájemného obratu obchodní výměny 15. nejdůležitějším obchodním partnerem. Český vývoz do Japonska v roce 2009 dosáhl 328 milionů dolarů a dovoz z Japonska 3,2 miliardy dolarů.

Čtěte také: Odborníci: Katastrofa jako Černobyl ve Fukušimě nehrozí