Ve vážnějších případech ukládá SZPI ve správním řízení pokutu, v mírnějších nařídí pouze provozovnu uvést do stavu, kdy je možné znovu otevřít.

Mezi zavřené restaurace a hospody kvůli zanedbané hygieně, špíně či nánosu mastnot v kuchyních patří Pivnice u Přidalů v Hrušovanech u Brna, hospoda Pod smrkem v Křečhoři na Kolínsku, Čínská restaurace Jing Du v Plzni v Roosveltově ulici, Vinárna u Marka v Jičíně a restaurace Zlatý dvůr v Praze na Starém Městě.

Hlodavce či jejich trus inspektoři našli vedle zanedbaných a špinavých prostor v Restauraci u Susů ve Světicích v okrese Praha-východ a v Tabáku U Michala v Hrušovanech u Brna

Prodejny potravin zavřela inspekce čtyři. Jednou byla Hruška ve Všestarech na Královéhradecku, kde se vyskytovali nejen hlodavci, ale i mravenci. Dále šlo o tři vietnamské prodejny, a to v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku, kde bydleli lidé tam, kde se zároveň skladovaly potraviny, a majitel zanedbal úklid. Další zavřenou je večerka TONDA - Thi Hao Cu v Heřmanově Městci na Chrudimsku a poslední je večerka v Drnovicích na Vyškovsku.

Inspekce také zavřela Karlovu pekárnu v Tišnově na Brněnsku. V době kontroly se měnila chlebová pec za novou, přičemž nepořádek z montážních prací znečišťoval využívané pracovní plochy. V prostorách mezi výrobou a expedicí byly navíc neomítnuté zdi.

Spotřebitelé mohou zjištění inspekce sledovat na portálu Potraviny na pranýři, kde je k dispozici i fotodokumentace.