Významný nárůst intenzity dopravy zaznamenali sčítači agentury Ipsos například na úsecích D6 od pražských Řep po Jeneč a Hostivici. Zejména na samém počátku dálnice u křížení s Pražským okruhem se intenzita provozu od předposledního sčítání v roce 2010 zvýšila o 90 procent na téměř 40 000 vozidel za 24 hodin.

Tradičně velmi silný provoz je na dálnici D1 u Prahy a u Brna

Zejména u Prahy již ale nejsou tak významné nárůsty od předchozího měření. Například v úseku mezi Spořilovem a Chodovem dosahují průměrné intenzity téměř 100 000 vozidel během 24 hodin, v následujícím úseku k Průhonicím pak přesahují 80 000. V případě prvního úseku jde o 11procentní nárůst a u druhého pouze o jednoprocentní.

Sčítalo se na 6 000 úsecích všech tříd silnic a dálnic

Vysoké nárůsty intenzity jsou ale například na dálnici D11, kde v úseku u Benátek nad Jizerou jde o nárůst o 70 procent. O zhruba polovinu se zvýšila průměrná dopravní intenzita na D52 mezi Rajhradem a Pohořelicemi na Brněnsku. Slabší provoz je pak podle sčítání například na dálnici D7 u Buštěhradu.

Sčítání dopravy spustilo Ředitelství silnic a dálnic vloni v květnu s ročním zpožděním. Sčítání dopravy se v Česku prováděla v pětiletých cyklech, poslední šetření ale ŘSD nedokázalo vysoutěžit včas. Důvodem byly podle ŘSD nejasnosti způsobené plány předchozího ministra dopravy Antonína Prachaře. Ten například plánoval využít pro sčítání nezaměstnané.

Definitivní výsledky budou sčítání budou známy během druhého letošního čtvrtletí.

Čtěte také:

Ředitelství silnic spustilo sčítání dopravy na 6 000 úsecích
Na silnicích se pracuje, doprava stojí
Rakousko i Německo varují před dopravními zácpami o Velikonocích