Lidé podněcovaní poplašnými zprávami na internetu se ale bojí, že poškodí jejich zdraví. Nepřesvědčí je ani hlasy vědců z univerzit, kteří vysvětlují, že tyto fámy nemají racionální jádro. Fyzikální vlastnosti 5G sítí jsou totiž stejné jako u těch dnešních 4G.

„Ti lidé mají názor, který vychází z pocitů. Vyvracet lze ale jen něco reálného, ne pocity,“ řekl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Se strachem lidí z takových fám se setkal například v Jeseníku. Je to jedno z pětice měst, kde by se zavedení 5G sítí mělo otestovat, vybrány byly i Plzeň, Ústí nad Labem, Karlovy Vary a Bílina.

V Praze a okolí přitom již lidé na několika místech signál 5G přijímají. „Už jsme pokryli pražské Vinohrady a Nusle a centrum Kolína. Do konce léta pokrytí rozšíříme i na pražské Staré a Nové Město, Dejvice a Bubeneč,“ řekla Deníku Lucie Jungmannová, mluvčí operátora O2, který již 5G za dodržení přísných hygienických norem zavádí. „Nové sítě přinesou výhody nejen pro koncové uživatele, ale také pro řadu strategických oblastí důležitých pro rozvoj ekonomiky,“ uvedla.

Kdo bude kontrolorem?

Právě zde podle některých může spočívat nebezpečí související s 5G sítěmi, jež však nemá žádnou souvislost s jejich technickými parametry. „Vidím opravdu reálná rizika, a to je bezpečnost dat,“ řekl poslanec Robert Králíček (ANO).

Na odborném semináři uspořádaném sněmovnou dnes připomněl, že stále chybí určení, jaký úřad by měl bezpečnost těchto sítí, které budou nezbytné i pro infrastrukturu státu v případě krizových událostí, vlastně kontrolovat. „Otazníků je tam velmi mnoho na to, abychom s jejich budováním spěchali,“ dodal.