Půjč mi lupu, to nejde přečíst. Takovou větu lidé vyslovují hlavně při luštění textu na obalech zboží, ovšem nezřídkakdy pořádně nevidí ani texty na internetu.

Poslanci Evropského parlamentu včera přijali směrnici, která by to mohla změnit. Tedy pokud jde o internetové stránky veřejných institucí.

Nová směrnice jim ukládá povinně zavést „zvětšovací tlačítko", které automaticky přehodí klasický (menší) text na webových stránkách či mobilních aplikacích na větší velikost. „Týká se to všech stránek veřejných institucí, včetně třeba radnic," popsala včera Deníku europoslankyně Dita Charanzová (ANO/ALDE). Týká se to ale i státních nemocnic, škol, policie, knihoven či soudů.

Jde o zdánlivou drobnost, ale měla by podle poslanců pomoci starším lidem a pak všem lidem se zrakovým postižením.

„Na straně jedné populace stárne, na straně druhé státy žádají po občanech elektronickou komunikaci, která však není přístupná všem," popisuje Charanzová.

Program na „zvětšování textu"

Pro radnice či instituce to znamená, že si budou muset na své stránky dodatečně pořídit program na „zvětšování textu". Aby to nezpůsobilo technické zmatky, stanovili poslanci relativně dlouhou lhůtu.

Jednotlivé země EU teď mají 21 měsíců, aby směrnici o větším písmu zanesly do svých zákonů. A teprve poté začnou běžet lhůty pro zavedení „zvětšovacího tlačítka".

„Nově vznikající webové stránky a aplikace se směrnici budou muset přizpůsobit nejpozději do roka, stávající stránky budou mít 24 měsíců pro úpravu svého obsahu a dokonce 33 měsíců pro úpravu aplikací pro telefony, případně dalších variant," popsala Charanzová.

Bude na jednotlivých státech, aby si zvětšení textu ohlídaly. Některé země to svěří ombudsmanům. Směrnice ale nestanoví žádné explicitní tresty.

Jak podotýká Charanzová, třeba české ministerské weby jsou na tom s čitelností textu poměrně dobře. Pokud jde o soukromé weby, tak se zatím „zvětšovací tlačítko" nepředpokládá.