Vlády do těchto fondů většinou převádějí přebytky z prodeje ropy a dalších komodit a SWF pak tyto peníze dále investují pro budoucí generace. Loni v prvním čtvrtletí uskutečnily fondy akvizice za 4,8 miliardy USD.

Celkem v prvním čtvrtletí SWF uskutečnily 46 dohod. To bylo o pět méně, než ve čtvrtém čtvrtletí. Podle analytiků to nepředstavuje významný pokles.

Největší dohodou, která zatím nebyla dokončena, byla nabídka na australského provozovatele přístavů a železnice Asciano v hodnotě 9,5 miliardy USD. Firma zvažuje rozdělení na dvě části. Součástí konsorcia, které chce koupit přístavy, jsou singapurský fond GIC a katarský Qatar Investment Authority. O železniční aktivity pak mají zájem kanadský Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) a China Investment Corp.

Klesl počet dohod v oblasti realit. Naopak stoupl počet přímých investic do firem z široké škály sektorů, včetně internetových služeb, maloobchodu, financí, chemie a farmacie.

Zpráva ukazuje, že SWF jsou nadále aktivní na globálních trzích. "Navzdory nízkým cenám ropy a příjmům pokračují SWF v diverzifikaci svého portfolia," uvedl výkonný ředitel GeoEconomica Sven Behrendt.