Cenový růst zlata se sebou strhává idalší drahé kovy, ačkoliv ty již většinou nezaznamenávají tak strmý nárůst. Zlato jde vposlední době většinou přesně proti dolaru. Je to logické. Oslabování dolaru vzbuzuje obavy, že aktiva uložená vdolarech ztrácí hodnotu, a tak se investoři obracejí k „hmatatelnému“ko­vu.

„Vzhledem ktomu, že pro celé první pololetí tohoto roku ještě předpokládáme, že dolar zůstane pod tlakem, měl by zlatu vydržet také cenový růst. Ovšem pro druhou polovinu roku předpokládáme spíše obrat na eurodolarovém trhu, což by také mělo zastavit, či dokonce nepatrně snížit ceny zlata. Úvaha, že koupí a následným prodejem zlatého šperku tedy musíme vydělat, však není zcela správná.

Ceny šperků se řídí ještě jinými zákonitostmi než cenou suroviny,“ upozorňuje analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Roli podle ní hraje icena práce při řemeslném zpracování či móda. Navíc vokamžiku, kdy šperk (při maloobchodu) opouští pult, ztrácí značnou část své hodnoty a těžko se nám jej podaří prodat za stejných podmínek.

Investice do zlata má pro drobného investora největší smysl vpřípadě tak zvaného papírového zlata– tedy skrze podílové listy podílových fondů zaměřených na drahé kovy, či akcie těžařských společností.