Loni v září podle statistiků přišlo kilo jablek zákazníky na 32,8 koruny, což bylo jen o 1,7 koruny více než v předchozím roce. V dubnu již museli zaplatit 39 korun, před rokem to přitom bylo jen 31,4 koruny. V minulých letech byla jablka dražší jen v létě roku 2013, tehdy stála 42,1 koruny.

Na chabé sezoně se loni podepsaly jarní mrazíky. „Cenu jablek ovlivňuje jejich nedostatek na trhu daný špatnou úrodou v celé Evropě během loňské sezony,“ řekla Deníku mluvčí Albertu Barbora Vanko.

Dovážíme z Itálie a Polska

Jablek se tak sklidilo málo. Česko v jejich produkci zdaleka není soběstačné, stejně jako u většiny druhů ovoce. Polovina jich na zdejší trh přichází z dovozu. Hlavními pěstitelskými zeměmi v Evropě jsou Polsko a Itálie.

„Zásoba jablek v Polsku v únoru činila pouhých 660 tisíc tun, zatímco loni byla na 1,03 milionu tun,“ uvedla Irena Vlčková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podobná situace je v Itálii.

Průměrné spotřebitelské ceny

„Dle dostupných informací o výši sklizně v EU byla ta v roce 2017 třetí nejnižší za posledních 20 let,“ konstatovala Vlčková. Nyní je v evropských skladech asi jen poloviční zásoba jablek, než bývá v tuto roční dobu zvykem. „Volná jablka na trhu prakticky nejsou, což zvyšuje jejich ceny do této výše,“ řekl Deníku předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Kromě nedostatku jablek se na jejich ceně podle něj podepsali i obchodníci, kteří zvýšili marže o trochu víc, než bylo nezbytně nutné.

„Nemáme informace o tom, že by si konkrétně naši pěstitelé stěžovali,“ namítl Václav Koukolíček z Tesca. Řetězce ale tají, kolik si z prodeje jablek účtují. „Informace o maržích považujeme za interní údaje, které s ohledem na konkurenci nezveřejňujeme,“ vysvětlila Zuzana Holá z Lidlu.

Slušná úroda

Kdy by se mělo peněženkám zákazníků ulevit? Ludvík čeká, že se jablka na běžnou cenovou hladinu vrátí v srpnu či v září. „Zatím to vypadá na minimálně průměrnou sklizeň, takže nebude důvod, aby ceny byly vyšší než obvykle,“ míní. „Vše může být ovlivněno počasím, například dlouhodobým suchem,“ mírní jeho optimismus Koukolíček.

Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že se nemusejí obávat zdražení výrobků z jablek – například různých koncentrátů či calvadosu. Zpracovatelé dlouhodobě počítají s výkyvy na trhu a přebytky z minulých let zpracují a skladují na léta neúrody. „Horší situace by byla jen, kdyby přišly třeba dva, tři roky s nízkou úrodou po sobě,“ dodal Ludvík.