Náročné dvanáctiměsíční výběrové řízení přineslo souboj pouze dvou konkurentů a výrazně vyšší cenu. Ta měla být podle informací serveru Euro.cz za pětileté období 2019 až 2023 nižší než 650 milionů korun.

„Naše nabídka skončila po vyhodnocení ve druhém kole na druhém místě, i když po prvním kole tendru byla na prvním místě a přestože jsme za své služby nabídli cenu zhruba o sto milionů korun nižší než konkurenti,“ podivil se před měsíce pro Lidové noviny ředitel firmy G4S Peter Žipaj. Ta přitom Dukovany i Temelín hlídá už dvacet let.

V rozporu se zákonem, tvrdí konkurence

Mluvčí jaderných elektráren Petr Šuleř v reakci uvedl, že ČEZ poptával služby v co možná nejvyšší rozumně dosažitelné kvalitě a s ohledem na potřebu neustálého zvyšování úrovně bezpečnosti. Podle Žipaje však Mark2 Corporation sama nemá k výkonu zakázky potřebnou prověrku a v rozporu se zákonem si ji pouze zajistila u subdodavatele.

Společnost Mark2 Corporation se v době, kdy Vít Bárta vstoupil do politiky a prodal ji bratrovi, jmenovala ABL (Agentura bílého lva). Aktuální tendr není její jedinou veřejnou zakázkou. Více než rok už například střeží pražské hlavní nádraží a letiště.

Detektivní divize ABL vzbudila mimo jiné rozruch poté, co vyšlo najevo, že se podílela na sledování politiků. Také čelila nařčení, že vzhledem k napojení Věcí veřejných na ministerstvo vnitra mohla zneužívat informace od policie.