Katalánsko je hlavním přispěvatelem ke španělskému HDP. Jeho HDP na hlavu je o 18,8 procenta vyšší než španělský průměr.

Podle Saxo Bank neexistuje žádný zázračný návod, který by napověděl, zda nezávislé Katalánsko bude ekonomicky fungovat. Je zde však několik významných prvků, kterými se obvykle vyznačují úspěšné rozvinuté ekonomiky. Vyspělá země potřebuje mít diverzifikovanou a mezinárodně orientovanou ekonomiku s vysokou produktivitou práce. Zkusme tato kritéria aplikovat na Katalánsko.

Lidé mávají španělskými i katalánskými vlajkami.
Madrid chce po Katalánsku jasné stanovisko. Vláda považuje odklad za trik

Diverzifikovaná ekonomika

Katalánsko má velmi dobře diverzifikovanou ekonomiku a daleko vyrovnanější výrobní strukturu než ostatní regiony Španělska. Velikost primárního sektoru je poměrně malá. Dominantním sektorem jsou služby, jako je tomu u všech rozvinutých zemí. Je ale také třeba zmínit, že podíl hrubé přidané hodnoty (HPH) z průmyslu je ve srovnání se Španělskem a zbytkem EU poměrně vysoký.

Katalánsko jako továrna Španělska

Po prudkém propadu v období 2009-2013 v důsledku prasknutí bubliny v oblasti nemovitostí, získala průmyslová odvětví energii díky exportu a zdá se, že jsou v lepší pozici než před lety. Na rozdíl od ostatních regionů, které trpěly deindustrializací, zůstává průmysl klíčovým pilířem katalánské ekonomiky.

Lidé mávají španělskými i katalánskými vlajkami.
Madrid chce po Katalánsku jasné stanovisko. Vláda považuje odklad za trik

Katalánsko se kdysi označovalo za „továrnu Španělska“ a i nyní má velmi významný výrobní sektor. HPH (hrubá přidaná hodnota) výrobního sektoru je zhruba 16,7 procenta, oproti 13,4 procenta ve Španělsku a 15,8 procenta v EU (údaje z roku 2015). Kromě toho došlo k opětovné absorpci nerovnováhy, která vedla ke krizi, a zejména stavebnictví se vrátilo na původní úroveň.

Ekonomický zázrak v letech 1999-2008

Katalánsko má silně mezinárodně propojenou ekonomiku s přebytkem obchodní bilance v roce 2015 zhruba 11,5 procenta HDP. Tato ekonomická otevřenost společně s rozvojem sektoru stavebnictví a vstupem do eurozóny vysvětluje ekonomický zázrak, který se dostavil v období 1999 až 2008 a který se vyznačoval průměrným ročním růstem HDP 3,7 procenta.

Situace v Katalánsku, které lavíruje na hraně vyhlášení nezávislosti, zneklidňuje i řadu německých společností. Jak uvedl německý ekonomický deník Handelsblatt, neklid panuje hlavně ve Volkswagenu, který vlastní Seat a dále v katalánských divizích Henkelu či firmy BASF. Největším strašákem jsou celní povinnosti, jež by vyvstaly s vystoupením Katalánska ze španělského svazku a tím i z Evropské Unie. 

Lidé mávají španělskými i katalánskými vlajkami.
Stačilo, vraťme se ke zdravému rozumu, volali odpůrci nezávislosti Katalánska

Nedobrým scénářům, pojmenovaným německými giganty, již reálně předchází samotná španělská vláda. Ta minulý týden vydala nařízení, které španělským firmám usnadňuje přesun sídla z Katalánska do jiného španělského regionu.

Jasným cílem exportu je samozřejmě EU (třemi hlavními partnery jsou Německo, Francie a Itálie), ale Katalánsko navíc vytvořilo úspěšnou diverzifikaci obchodu, kterou prosadilo během evropské dluhové krize. Výsledek je poměrně přesvědčivý, protože podíl vývozu do nečlenských zemí (zejména do zemí Jižní Ameriky) vzrostl z 26,7 procenta v roce 2000 na 35 procenta v roce 2015.

Za nezávislost Katalánska demonstrují v ulicích tisíce lidí
Katalánská nezávislost dělá vrásky německým koncernům, bojí se smrtících cel

Produktivita práce je jeden z nejhorších ukazatelů Katalánska, stejně jako celého Španělska. Ačkoli produktivita po krizi ve Španělsku vzrostla díky robotizaci (průměrný roční růst produktivity v posledním desetiletí byl vyšší než v Německu - 1,2 procenta proti 0,7 procenta), Španělsko má před sebou ještě dlouhou cestu, než dokáže vytvořit ekonomický model vybudovaný na inovacích a znalostech. To potvrzuje i špatné hodnocení Španělska ve studii PISA.

Země spoléhá na nekvalifikovanou pracovní sílu

Katalánsko přesto představuje jeden z nejlépe hodnocených regionů Španělska. V roce 2015 potvrdily údaje katalánské vlády prudký nárůst přímých zahraničních investic (FDI +60,4 procenta / +11 procent ve Španělsku za stejné období), což potvrzuje vyšší atraktivitu regionu. Katalánsko dále masivně investuje do vybudování rozsáhlé výzkumné infrastruktury, i když zatím nedokázalo vytvořit rozsáhlá centra jako v Německu a Švédsku, kde dochází k široké spolupráci univerzit a soukromého sektoru na tvorbě inovací.

Katalánský předseda regionální vlády Carles Puigdemont
Katalánští poslanci schválili deklaraci nezávislosti, ale s odkladem

V soukromém sektoru se růstový model stále často spoléhá na nekvalifikovanou pracovní sílu, zejména v sektoru služeb nebo ve spojitosti s turismem. Jde o pracovní místa s nízkou produktivitou, která mají negativní vliv na růst HDP ve středním a dlouhém období.

Jaký z toho plyne závěr? Podle analytiků ze Saxo Bank z čistě ekonomického hlediska a za podmínky, že region zůstane v měnové unii, by Katalánsko mohlo fungovat jako nezávislá země. V rámci EU by nezávislé Katalánsko stálo na 13. místě z potenciální evropské devětadvacítky. Každopádně země musí dále investovat do lidských zdrojů a vzdělání, aby se opět nestalo závislým na nízkých mzdách s cílem vytvořit ekonomický růst.

Snímky z videa, které na Facebooku ukazuje brutální napadení chlapců mladým agresorem (v červené čepici) v lounských Holárkových sadech
Pepa se usmál do kamery a pak brutálně zmlátil školáky. Banda obchází město