Pamatujete si na doby, kdy bylo na spořicích účtech úročení přes 3 % p.a.? A že teď nemáte ani procento? I když za vším můžeme hledat hamižnost bankovních domů, v jádru naleznete zákonitosti, které musí respektovat i ta nejvstřícnější banka.

Vývoj úrokových sazeb pod taktovkou ČNB

Chtě nechtě úrokové sazby na spořicích účtech stejně jako sazby na hypotékách do značné míry kopírují vývoj diskontní sazby České národní banky. A ta zas míří na své cíle – inflační a měnově-politické.

Až budou ve zprávách tvrdit, že se podařilo nastartovat ekonomický růst (tedy až se tedy opravdu podaří ekonomiku nastartovat a nebudeme se jen radovat z dílčích ukazatelů), pak bude na místě ekonomiku spíše přibržďovat, zamezit inflační spirále a sazby ČNB porostou a s nimi i všechny ostatní. Do té doby buďte spokojení s tím, co máte.

Srovnejte si bezplatně spořicí účty na trhu.

Přes 0,2 % na spořicím účtu? Aspoň něco

Máte-li na svém spořicím účtu víc než 0,2 % p.a., je to vlastně skvělé. „Banka nabízející více než 0,5 % p.a. dává jasný signál, že stojí o nové klienty. Spořicí účet je pro ni marketingovou branou, kterou klienty naláká," vysvětluje Josef Uchytil.

Také u termínovaných vkladů se nabídka týden od týdne zhoršuje. Dvouletý termínovaný vklad nad 500 tisíc korun je možné dnes zhodnotit už jen 1,4 % p.a. Vklad s tříměsíční výpovědní lhůtou od půlky května už jen 0,85 % p.a. Což je ale stále více než aktuální výše inflace.

Jaké jsou alternativy?

Dříve byly vhodnou a často i výhodnější alternativou podílové fondy peněžního trhu, tedy investice s minimálním rizikem a zhodnocením sice pod hranicí inflace, ale v případě dodržení horizontu půlroku (dnes už tří let) bez zdanění výnosu. „Dnes už od nich výnos nečekejte. A dluhopisové investice? V době, kdy například pětiletý německý státní dluhopis nese záporný výnos, což znamená, že za něj dostanete méně, než kolik vás stál na začátku? A s vidinou, že výnosy budou klesat s rostoucími úrokovými sazbami? Ani náhodou," říká Josef Uchytil z Partners a doporučuje nanejvýš firemní dluhopisy, ovšem s takzvaným kreditním rizikem. Jde o riziko krachu emitenta, proto investujte jedině v rámci široce diverzifikovaného dluhopisového podílového fondu.

Ve Švýcarsku byste platili

A rada na závěr? „Radujme se z toho, že ještě v našich končinách lze najít banku, která je ochotná zaplatit vám za to, že si u ní uložíte peníze, nemusí to dlouho trvat a můžeme podobně jako ve Švýcarsku za tuto „službu" platit formou záporného úroku," uzavírá poradce Josef Uchytil.