Jak mohou domácnosti ušetřit na svém provozu?

Opravy lze pořizovat co nejlevněji
Pomohou vám k tomu specializované webové stránky, například nejremeslnici.cz, epoptavka.cz, firmyzarohem.cz, poptavkystavebnichpraci.cz anebo vyresmito.cz. Na jakém principu fungují? Vyberete si, co potřebujete vyřešit, a upřesněte zadání. Můžete využít i vlastní fotografie z vaší domácnosti. Napíšete, kdy a kde je záležitost třeba vyřešit, a také svou představu o ceně. Tyto požadavky server rozešle řemeslníkům ve vašem okolí. Nabídky mohou začít přicházet už za pár minut.

Jak specializované weby lidem pomáhají?
Když přesně napíšete, co potřebujete, ušetříte čas strávený hledáním. Za své peníze byste s pomocí webu měli dostat kvalitní služby. Provozovatelé navíc lidem, kteří se u nich zaregistrují, slibují speciální kredity. S jejich využitím mohou na zakázky dostat slevu. Pokud ale máte na některého řemeslníka dobré reference od známých, vyplatí se vybírat firmu postaru podle nich. Na webech se ale můžete inspirovat podle recenzí předchozích uživatelů. A také vy byste po skončení opravy měli připojit své hodnocení, z něhož budou moci vycházet příští zájemci.

Členové bytových družstev mají větší šanci dosáhnout na úvěr, ilustrační foto.
Nemáte peníze na vlastní byt? Odborníci: Založte družstvo, banky jim jdou vstříc

Na co si je u nabídek řemeslníků třeba dát pozor?
Nestačí jen vybrat toho s nejnižší nabízenou cenou. Příliš levná práce se naopak může prodražit. Pozor také na vysoké zálohy požadované ještě před začátkem práce, nebo pokud firma odmítá uzavřít smlouvu a dokladovat platbu. Bez smlouvy byste totiž v případě zpoždění jen těžko prokazovali, že práce nebyla odvedena včas. Také byste jen stěží mohli reklamovat případné nedostatky.

Místo nákupu lze věci sdílet
Pokud nejste nároční a nechcete si zaplňovat byt spoustou předmětů používaných jen občas, lze si je jen na potřebnou dobu půjčit. Týká se to i nářadí a různých spotřebičů pro domácnost. Slouží k tomu různé internetové platformy, například půjčím.to anebo sharygo.cz. Cestou může být také spojit své síly se sousedy, s nimiž můžete málo využívaná zařízení střídavě sdílet.

Zaplatit si v dnešní době řemeslníka? Češi si to kvůli inflaci a zdražování často rozmyslí.
Lidé šetří i na opravách domácností. Řemeslníky žádají o splátkový kalendář

Chytří lidé bydlí v chytré domácnosti
Cestou k úsporám je využití moderních technologií. K dispozici již jsou aplikace, které zabrání plýtvání elektřinou, plynem i vodou. Dokážou automaticky regulovat teplotu tam, kde nikdo není, zhasínat po odchodu z místnosti nebo zatahovat žaluzie podle aktuální teploty. Tyto vymoženosti navíc obyvatelům bytu kromě úspor přinášejí také pohodlí.

Státní dotace
Přestože dotace z Nové zelené úsporám jsou určeny pro bytové a rodinné domy, nemusí být v některých případech bez šance ani jednotliví vlastníci bytů. Například o dotace na výměnu topení na pevná paliva za solární panely nebo tepelné čerpadlo tak mohou nyní nově žádat samostatně také oni.

Pomoci mohou také pojišťovny
Také pojišťovny svým klientům k pojištění majetku nabízejí různé asistenční služby. Kupříkladu Generali Česká pojišťovna nabízí zdarma zprostředkování a úhradu zásahu řemeslníků. Ocení to tam, kde se potýkají s prasklým potrubím, zabouchnutými dveřmi, nefungující karmou či zavirovaným počítačem. U Direct pojišťovny si mohou takové pojištění sjednat nájemníci bytů. Nemusí tak již mít strach, že vytopí sousedy vodou či z rozbití majetku vlastníka bytu. Za škody již nemusí platit nic ze svého. Zajištění vhodného řemeslníka a proplacení jeho služeb slibuje také pojišťovna Kooperativa. Stranou nezůstává ani pojišťovna Slavia. Její lidé v případě potřeby rychle zajistí vhodného řemeslníka a uhradí jeho služby.

Informace o možnostech asistenčních služeb a úspor na internetu
Také zde se vyplatí brouzdat po internetu. Podrobné srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven a cen za jejich služby najdete na webových srovnávačích, jako jsou například epojisteni.cz, srovnejto.cz, klik.cz, rixo.cz nebo srovnavac.cz. Pro rychlé porovnání bývá určena praktická on-line kalkulačka. Stačí zadat základní údaje o vašem bytě a web vám rychle srovná nabídky prověřených pojišťoven.

Česko za babkuČesko za babkuZdroj: DeníkČesko za babku

Průvodce Deníku, jak se v roce 2023 nezbláznit z velkého zdražování. Kde se dá ušetřit a nebude to lidi bolet. Jak změnit některé návyky a nesnížit si životní úroveň. Od jídla přes domov k zábavě až třeba po dovolenou.

Jak mohou ušetřit společenství vlastníků a bytová družstva?

Kde všude mohou vlastníci bytových domů včetně bytových družstev a sdružení vlastníků jednotek (SVJ) získat prostředky na rekonstrukci a energetické úspory?
Pokud nemají dostatek vlastních zdrojů, k dispozici jim jsou zejména programy ministerstva pro místní rozvoj a Státního fondu podpory investic (IROP či Panel 2013+) a ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí (Nová zelená úsporám).

Zdroj: Youtube

Na co jsou peníze z široce otevřené Nové zelené úsporám konkrétně určeny?

1. Výměna starého kotle na uhlí za kotel na biomasu či tepelné čerpadlo
Celková částka vychází z počtu bytových jednotek a typu zdroje vytápění. Na kotel na biomasu lze podle jeho druhu získat 25 000 až 35 000 korun na jednotku, na tepelné čerpadlo 18 tisíc až 40 tisíc korun, za napojení na soustavu zásobování teplem 10 000 korun a na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla 30 tisíc korun.

2. Zateplení obvodových stěn, střechy, stropů i podlahy a výměna oken a dveří
Každý dům může získat desítky tisíc až desítky milionů korun, podle druhu a rozsahu opatření. Jedná se až o polovinu celkových způsobilých výdajů, a to o 700 až 3800 korun na metr čtvereční. Čím kvalitnější bude zateplení, tím více peněz dostanete.

3. Ohřev teplé vody prostřednictvím solárních panelů či tepelného čerpadla
Získat lze až miliony korun. Konkrétně 13 tisíc korun za kW solárního ohřevu teplé vody a 20 000 korun za kW při ohřevu tepelným čerpadlem.

4. Zavedení řízeného větrání s rekuperací
V tomto případě lze získat za centrální řízené větrání se zpětným získáváním tepla 35 000 korun za bytovou jednotku, u decentrálního řízeného větrání 25 000 korun.

Zateplení domu. Ilustrační snímek
Nová zelená úsporám Light odstartovala: Návod, jak získat až 150 tisíc

5. Využití tepla z odpadní vody
Dotace na centrální systémy pro využití tepla z odpadní vody včetně příslušenství a zapojení systému může činit 15 000 korun na každou napojenou bytovou jednotku.

6. Zelené střechy na bytových domech
Výše dotace může být 700 až 1000 korun na metr čtvereční, maximálně však 300 000 korun na jednu stavbu.

7. Venkovní stínící technika
Na rolety či žaluzie, které slouží ke snížení tepelné zátěže místností, lze získat dotaci ve výši stovek tisíc korun. Konkrétně je to 1500 korun za každý metr čtvereční výplně otvoru, na kterém je instalován stínící systém.

8. Projektová podpora
Z dotace lze tedy financovat rovněž projektovou přípravu, energetické hodnocení, odborný technický dozor i měření průvzdušnosti obálky budovy. Podle typu podpořeného opatření mohou žadatelé získat nejen jednorázový příspěvek až 70 tisíc korun, ale také 10 tisíc korun na posouzení vad statiky objektu pro zateplení a rovněž 1000 korun na bytovou jednotku na výpočet otopné soustavy ústředního vytápění a její regulace pro zateplení a výměnu zdroje.

Největší online second hand v ČR v Krnově. Ilustrační foto.
Krize donutila Čechy šetřit i na oblečení. Našli levnější způsob, jak nakupovat

9. Bonus za kombinaci více opatření
Čím více úsporných opatření vlastníci domů zavedou, tím více peněz mohou dostat. Maximální možné zvýhodnění činí více než 150 tisíc korun. Speciální bonus ve výši 10 procent získají navíc žadatelé z takzvaných postižených regionů, tedy Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje.

Kde a jak lze o dotaci žádat?
Žádosti o dotaci z Nové zelené úsporám se podávají výhradně přes internet SFŽP, a to nejen před zahájením prací, ale i v jejich průběhu či až po dokončení. Podrobnosti a bližší informace najdete na webu novazelenausporam.cz.

Podle čeho mohou vlastníci bytových domů vybírat firmu, která jim rekonstrukci provede?
Nabídku dodavatelských firem i reference dosavadních zákazníků mohou kupříkladu najít na portálu Refsite.info.