Japonská výzkumná plavidla během loňské lovecké sezóny ulovila celkem 333 plejtváků jižních, kteří patří k menším druhům plejtváků a obývají vody jižní polokoule. Dalším jedenácti plejtvákům se podařilo japonským harpunám uniknout díky vyššímu výskytu mořského ledu. Nová zpráva Mezinárodní velrybářské komise uvádí, že 122 ze zabitých plejtváků bylo březích a 114 jich ještě nedosáhlo dospělosti.

Podle Alexie Wellbeloveové, senior program manažerky organizace na ochranu zvířat HSI (Humane Society International), bylo zabití 122 březích velryb „šokující statistikou a smutným obviněním japonského lovu velryb z krutosti“.

Podle dokumentu IWC charakterizovalo Japonsko loňský lov jako sbírání biologických vzorků, které pomáhalo zjistit „strukturu a dynamiku antarktického mořského ekosystému.

Výzkumníci se přitom zaměřili na získání údajů o věku, velikosti a obsahu žaludku plejtváků jižních v Jižním oceánu mezi Austrálií a Antarktidou. Sběr vzorků zahrnoval lov velryb pomocí výbušných harpun, vytažení zabitých velryb na palubu a jejich rozporcování na místě.

Problematický je však i samotný způsob, jakým japonští lovci velryby zabíjejí. Používají k tomu kontroverzní tzv. výbušné harpuny, které způsobují okamžitou smrt pouze v 50 až 80 procentech případů.

Přestože Japonsko tvrdí, že jeho lov je výhradně vědecký, maso zabitých velryb běžně končí v restauracích a na pultech japonských obchodů.

Austrálie protestuje

Zpráva o výsledcích tzv. japonského vědeckého výzkumu vyvolala silnou vlnu nevole i na australské politické scéně. Ministr životního prostředí a energetiky Josh Frydenberg uvedl, že vláda byla japonským lovem velryb „hluboce zklamaná“. Připomněl, že Austrálie již v minulosti iniciovala řízení proti Japonsku u Mezinárodního soudního dvora a v rámci Mezinárodní velrybářské komise usilovala o ukončení komerčního a tzv. vědeckého lovu velryb.

Podle opozice však vláda proti japonskému lovu nic nedělá. „Není nic vědeckého na tom, harpunovat březí velrybu, rozsekat jí a dát na talíř. Japonský postoj je v tomto ohledu absurdní a australská vláda nesmí mlčet,“ řekl australskému listu The Sydney Morning Herald Tony Burke, ekologický mluvčí opoziční Australské labouristické strany. „Turnbullova vláda nemůže nadále zabírat oči. Je to děsivé,“ dodal.

Je tak zřejmé, že se ochrana velryb a postoj k japonským velrybářům stane jedním z témat australské kampaně před volbami do federálního parlamentu, které zemi čekají v příštím roce.