Nic nového pod sluncem, chtělo by se říci. V České republice nechává vlastní pojistné smlouvy napospas osudu, tedy beze změn, více než polovina pojištěných lidí. Aniž by si to uvědomili, dostávají se tak do situace, že jim pojišťovny v případě nenadálé události zaplatí jen část skutečné škody.

Život přináší rizika

Vyplývá to z výzkumu, který koncem minulého roku zorganizovala Česká asociace pojišťoven na vzorku 1017 respondentů ve věku 1850 let.

Anketa to byla přitom velmi reprezentativní, každý z dotázaných odpovídal na 79 otázek. I přes jisté podceňování rizika většina oslovených konkrétně 63 procent zastává názor, že pojištění jim přináší do života více jistoty. Stejně tak je většina lidí přesvědčena, že v moderním světě se množství jednotlivých druhů rizika stále zvyšuje.

Ovšem fakt, že lidé se na pojištění spoléhají, ale o vlastní pojistné smlouvy se nestarají, nelze označit jinak než jako paradox.

Na čí straně je chyba?

„Aby pojištění mělo v případě škodní události očekávaný efekt, je třeba průběžně kontrolovat, jestli obsah smlouvy odpovídá nejnovějšímu vývoji a životní situaci. Zjistili jsme, že u většiny smluv nedošlo ke změně už osm let a více," říká k tomu manažerka komunikace a vzdělávání zmíněné asociace Marcela Kotyrová.

Dodává, že jen málokdo si pak přizná, že chyba je na jeho straně. Změnu jednotlivých ujednání by měl totiž vždy požadovat sám pojištěný, a to podle skutečné potřeby. Klasickým příkladem je životní pojištění. Odborníci radí, aby se pojištěné osoby zamýšlely nad obsahem smluv v určitých pravidelných intervalech, například po třech letech. Za toto období dochází jednak ke změně v příjmech rodiny, jednak i v potřebách jejích členů. Rodina by tedy měla zvážit, zda jsou pojistné částky stále postačující a zda pokrývají narůstající požadavky.

Aktualizovat pojistné smlouvy je nutné také u pojištění domácnosti a nemovitosti. U smluv z dřívějšího období si zkontrolujte kromě výše pojistné částky také pojištěná rizika.

Starší dokumenty většinou nemívají dostatečný rozsah pojistného krytí, současná nabídka pojišťoven je mnohem komplexnější než ještě před pár lety. Aktualizovat pojistnou smlouvu je nevyhnutelné i v případě změn v údajích, ve způsobu platby nebo při změnách souvisejících s odstěhováním nebo úmrtím pojištěné osoby.

„Přesná definice zániku pojištění je vždy uvedena v pojistných podmínkách, jež jsou nedílnou součástí každé smlouvy. Stojí za to znovu si je prostudovat," vyzývá Marcela Kotyrová.

Plechový miláček

Také v havarijním pojištění lze požádat o změnu a nový přepočet pojistného, a to v souvislosti s postupným opotřebováváním auta. Jedním z faktorů, které ovlivňují výši pojistného, je totiž stáří vozidla a od něho se odvíjející obecná cena. Ovšem ani to neplatí automaticky.

Vzhledem k tomu, že u starších dopravních prostředků jsou obvykle veškeré opravy hrazeny v cenách nových náhradních dílů, výše pojistného nemusí klesat stejně rychle jako pojistná hodnota vozidla.

V momentální hospodářské situaci však jistě není překvapující, že v oblasti pojištění motorových vozidel pojišťovny vybraly loni na pojistném o miliardu korun méně než v roce 2011. Zde se šetření v rodinných rozpočtech projevuje snad nejvýrazněji. Na druhé straně se vyskytují i názory, že za uvedený pokles může především konkurenční boj a z něho vyplývající pokles sazeb pojistného. Letos by však už klesat neměly.