„Jednání s Robertem Lighthizerem bylo upřímné, ale stále nemáme jasno, jak přesně bude vypadat americká procedura pro udělování výjimek. Proto budeme v rozhovorech pokračovat i příští týden,“ napsala Malmströmová na sociálních sítích. Jasnou odpověď od Lighthizera údajně nedostal ani japonský ministr obchodu Hirošige Seko.

Opatření, které americký prezident Donald Trump podepsal ve čtvrtek, zavádí 25procentní cla na dovoz oceli a 10procentní na dovoz hliníku. V platnost vejde do dvou týdnů, netýká se ale dovozů z Kanady a Mexika, s nimiž mají USA uzavřenou smlouvu NAFTA.

Představitelka Evropské komise Cecilia Malmströmová znovu vyslovila myšlenku, že jako blízký spojenec USA ve sféře obchodu i bezpečnosti by Evropská unie měla být od cel osvobozena. Obdobný názor zastává i Seko.

EU Trumpa již dříve varovala, že pokud USA nařízení skutečně zavedou, spustí protiopatření v podobě 25procentního cla na americké zboží, které se dováží do Evropy. Mimo jiné by se mělo jednat o motocykly Harley, značkové džíny, bourbony či whiskey.