Vúterý nově varovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce před některými druhy čipsů vyrobenými v Belgii a obsahujícími mykotoxiny. Před pár dny se objevil drobný hmyz vsušených meruňkách.

Dioxiny útočí

Kontaminované zahušťovadlo, označované jako E 412 se přidává do nejrůznějších potravinářských výrobků od marmelád, přes jogurty, čokoládové sojové nápoje, objevily se i vněkterých hotových polévkách a jiných pokrmech. Deník vzal tuto kauzu za svou a průběžně informoval o nebezpečných výrobcích i o váhavosti tuzemských kontrolních orgánů. Tu kritizuje také Sdružení obrany spotřebitelů. Část výrobků totiž Češi snědli, vNěmecku či Maďarsku se spotřebitelé o nebezpečí dozvěděli dříve.

Podle šéfa potravinářské inspekce Jakuba Šebesty však Česko ve vztahu ke spotřebitelům nic nepropáslo, neboť jeho úřad zasáhl včas, hned po prvním varování z Evropy. „Výrobky, které by případně mohly být také kontaminovány, se tak vůbec nedostaly na trh,“ řekl. A co mohou dioxiny, které se mj. jako produkty spalování vyskytují všude kolem nás, způsobit?

„Pokud by člověk pravidelně po dobu čtyř měsíců kontaminovaný výrobek jedl, mohly by se projevit negativní genetické změny,“ uvedl pro Deník lékař Ladislav Ždichynec. Jako příklad, co může způsobit dioxin ve velkém, připomněl otravu ukrajinského prezidenta Juščenka.

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, již několikrát upozornilo, že ochranné systémy, do nichž evropské země povinně hlásí závadné produkty, nefungují.

„Do evropského výstražného systému o nebezpečných potravinách (RASFF) poslalo Česko 25. července 2007 dva výrobky – oříšky kešu, dovezené z Indie a jablečný džus, vyrobený v Česku. Bohužel čeští spotřebitelé se o tom nic nedozvěděli,“ upozornila mluvčí SOS Ivana Picková. Připomněla ale i další případ nedostatečné funkce systémů.

„Dne 14. srpna oznámila firma Mattel dobrovolné stažení nebezpečných hraček z trhu, přestože obdobné hračky se stejným problémem stahovala již loni v listopadu a na hračkách nalezneme značku CE. Žádný dozorový orgán u nás ani v Evropě tento nedostatek neodhalil,“ doplnila Picková.

Na vině je podle SOS dosti vágní evropská úprava obou systémů i značně roztříštěný přístup dozorových orgánů nad trhem ve 27 členských státech EU. „Možné zdravotní problémy kupujících jsou pak důsledkem stávajícího převážně administrativního přístupu k dozoru, který nevytváří na výrobce a dovozce dostatečný tlak, který by je přiměl k aktivnějšímu přístupu k zajišťování bezpečnosti spotřebitelů,“ pokračovala Picková.

 

Vše o dioxinech najdete ZDE!