„Tohleto je statistický důkaz toho, že přidělování prémiových SPZ neprobíhá náhodně, ale že je manipulováno," upozornil výkonný ředitel investigativních služeb Ernst&Young Tomáš Kafka. Podle něho nelze jinak vysoký podíl prémiových značek mezi majiteli dražších aut vysvětlit. Dokladem toho může například být, že více než třetina aut značky Ferrari s prémiovou značkou registrovaných v ČR má na SPZ čtyřčíslí 0001, u Lamborghini 9999.

Pět ze sedmi aut značky Aston Martin má na SPZ 007

„U některých značek se prémiová SPZ považuje za standard. Například majitelé značky Gordon získávají prémiovou SPZ 72krát častěji než je průměr u majitelů všech značek aut," uvedl Kafka. A pět ze sedmi v Čechách registrovaných aut značky Aston Martin, které mají výběrovou SPZ, jezdí s kombinací čísel 007 s odkazem na Jamese Bonda.

V rámci luxusních vozů jednoznačně dominují auta tří značek – Audi, BMW a Mercedes, která mají čtyři z pěti všech prémiových SPZ. Polovinu lépe zapamatovatelných SPZ mají v Praze drahá auta, 34 procent v Jihomoravském kraji a 31 procent v kraji Karlovarském. „To už nemůže být náhoda, ale opravdu se musí jednat o systém, možná i o byznys, který se s těmito značkami odehrává," dodal Kafka. Prý také slyšel o existenci určitých „sazebníků" za značku na přání.

Pravidla pro přidělování značek

V současné době podle Kafky žádná pravidla pro přidělování značek neexistují, pražský magistrát ale opakovaně prohlašuje, že jsou vybírány zcela náhodně za pomocí počítače. Výjimkou je například Vysoké Mýto, kde si místní mohou SPZ sami vybrat. Od roku 2015 ale bude možné za peníze legálně si rezervovat určitou kombinaci čísel nebo převádět registrační značku ze starého vozu na nový.

Podle zjištění společnosti je mezi majiteli drahých aut vůbec nejoblíbenější značka s čísly 1111, následovaná 7777 a 6666. Firma vycházela z údajů z Centrálního registru vozidel a z databáze České kanceláře pojistitelů. Jako prémiové značky vybrala pouze 16 čísel z celkem 10.000 možných variant z každé série, speciálních značek tak napočítala v celé ČR zhruba 7500.