"Asi to je logické, vždyť turisté a návštěvníci z Polska jsou nejvýznamnější klientelou a jejich počet stále roste. Polští podnikatelé zřejmě cítí šanci, že z tohoto boomu mohou také profitovat," uvedl šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Zdeněk Zerzáň.

Podle něj je dobře, že Poláci chtějí na Jesenicku podnikat. "Ono je úplně jedno, zda penzion bude mít Čech nebo Polák. Jejich daně stejně zůstanou tady. Naopak bude jenom dobře, když se zvýší konkurence," míní Zerzáň.

Polský podnikatel koupil například nevyužitý obecní dům v Bílé Vodě na Jesenicku. Starosta Miroslav Kocián si zájem Poláků pochvaluje. "Kvalitní ubytování v obci jsme citelně postrádali. Hlavně kvůli polským turistům, kterých jezdí stále víc," řekl Kocián.

V Mikulovicích zase chce polská skupina ve spolupráci s místními pozvednout zdejší sportovní letiště, zlepšit vybavení pro nejrůznější odvětví leteckého sportu a zajistit i výcvik a výuku. Poláci slibují také dostatek klientů. "Ten zájem je opravdu velký. Pokud se vše podaří dotáhnout ke zdárnému konci, bude to pro vesnici velký přínos," uvedl starosta Mikulovic Ivan Dost.

Zájem podnikatelů z Polska se ale neomezuje pouze na cestovní ruch. Polské firmy shánějí i prostory pro průmyslovou výrobu. "Jednáme s polskou firmou, která u nás chce rozjet výrobu strojírenských součástek. Vycházíme jim vstříc, protože každá pracovní příležitost v našem regionu je nesmírně cenná," uvedl místostarosta Javorníku Petr Mimra.

Jesenicko dlouhodobě sužuje nejvyšší míra nezaměstnanosti v Olomouckém kraji. Na konci února dosahovala 15,8 procenta, celokrajský průměr přitom činil 9,1 procenta.