Co je pro turistické odborníky příjemné překvapení, to je rostoucí zájem čínských turistů o tuto severskou zemi. Oproti loňskému roku jich do Stockholmu a také do Malmö a Göteborgu, dorazilo o čtyřicet procent víc. Číňané tak obsadili první místo mezi nejvíce rostoucími národnostmi návštěvníků.

Po Stockholmu zaznamenalo výrazný růst přenocování i Malmö. V červnu to bylo o dvacet tisíc víc zaplacených noclehů než ve stejném období roku 2016. Také v Göteborgu, třetím nejnavštěvovanějším městě ve Švédsku, si připsali zvyšující zájem návštěvníků, i když jen o 2500 přenocování oproti loňskému červnu.

„Turistika jde nahoru,“ konstatoval Tomas Andersson výkonný ředitel společnosti Visit Stockholm v rozhovoru pro televizi SVT. „Pokud porovnáme letošní a loňský půlrok ve Stockholmu, který na sebe stahuje největší podíl zahraničních návštěvníků, je růst šestiprocentní.“ V porovnání se zbytkem Švédska se prý jedná o dvojnásobek.

Ze severských států je právě Švédsko pro návštěvníky nejzajímavější. V roce 2016 zaznamenaly hotelové počítače bezmála 14 milionů noclehů, to bylo o více než tři procenta víc ve srovnání s rokem 2015. Druhé Dánsko vykázalo v roce 2016 11,6 milionu zaplacených noclehů, třetí Norsko 9,8 milionu.

Na vzdálenějším Islandu, který táhne turisty stále víc, spočítali bezmála sedm milionů objednaných noclehů. V případě tohoto ostrovního státu se jedná o největší růst mezi severskými zeměmi – téměř 20 procent. Až na pátém místě se v roce umístilo Finsko s 5,6 miliony noclehů.