K dovozu uvedených surovin došlo v období mezi loňským dubnem a říjnem. „Vypadá to, že firmy ve velkém dovážely zejména severokorejské uhlí. Poté, co jeho cena kvůli zákazu dovozu rapidně spadla, totiž očekávaly velké tržby,“ uvedl na tiskové konferenci tajemník celního úřadu Ro Suk-hwan.

KLDR
Ekonomika KLDR se propadla nejvíce za 20 let. Tvrdě na ní dolehly sankce a sucho

Trojice firem údajně zfalšovala dokumenty o původu zásilky. Uhlí, které pocházelo z KLDR, totiž vydávala za ruské. Uhlí bylo dovezeno do jihokorejských přístavů Wonsan, Chongjin, Daean a Songlim, přičemž zásilka z KLDR neputovala přímo, ale byla přebalena v ruských přístavech Vladivostok a Cholmsk.

Zmíněné společnosti porušily i další sankce Rady bezpečnosti OSN, upozorňuje agentura DPA. Za uhlí totiž nezaplatily, nýbrž je dostaly za zprostředkování obchodu mezi Ruskem a KLDR. V souvislosti s probíhajícím vyšetřováním zvažuje jihokorejský celní úřad možnost, že by zabavil čtrnáct plavidel, jež se na dovozu surovin podílely.

Vyvážet uhlí nesmí Severní Korea na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2270 z března 2016, která byla reakcí na severokorejské jaderné zkoušky. Cílem sankcí bylo vyvinout tlak na Pchjongjang a donutit ho k ukončení jaderného programu.

Středisko Sohe
Plnění slibů? Severní Korea bourá areál na balistické rakety