Kraj se tak připravuje na konec smlouvy o dopravní obslužnosti s Českými drahami, která vyprší v roce 2019. „Když si pořídíme vlastní vlaky i se servisem, bude to pro nás odhadem o čtyři miliardy korun levnější, než kdybychom poté vybírali dopravce včetně pronájmu vozů," vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák.

Součástí výběrového řízení má být zároveň i opce na dalších šest vlaků a pět posilových jednotek. „Nakoupíme je v případě, že Správa železniční dopravní cesty elektrifikuje další tratě na jižní Moravě," řekl Hanák. Správa aktuálně připravuje elektrifikaci Boskovické spojky na Blanensku nebo tratě z Šakvic do Hustopečí na Břeclavsku. Včetně těchto souprav by celá zakázka vyšla na sedm miliard.

Zatím přitom není jasné, jak by kraj za vlaky zaplatil. „Chceme na pořízení získat dotaci z operačního programu Doprava II, který ale ještě ministerstvo nevypsalo. Na zbytek sumy bychom si ale vzali úvěr," připustil Hanák.

V dotačním programu má ale být jen osm miliard korun, které si budou dělit všechny kraje. „Vláda ještě nerozhodla, jestli přistoupí na podmínky Evropské komise pro dotační program. Jednat má v únoru," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Asociace krajů České republiky už přitom avizovala, že osm miliard korun v programu je málo a na obnovu vozového parku je potřeba alespoň pětadvacet miliard. „Jde o požadavky krajů, kolik peněz jsou schopné utratit. Takovou částku ale Evropská komise neodsouhlasila," dodal Neřold.

Pokud Jihomoravský kraj peníze z dotací nezíská, nebude moct vlaky pořídit. „V rozpočtu na to nejsou prostředky," připustil náměstek Hanák. Kraj ročně hospodaří přibližně se šesti miliardami korun.

Za provoz vlaků Českých drah na regionálních tratích platí kraj ročně skoro miliardu korun. „Jakou část vynakládáme na údržbu našich vlaků, prozradit nemohu. Jde o strategickou obchodní informaci," sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Jedním z dodavatelů poptávaných souprav může být například plzeňská Škoda Transportation, která dodala řadu vlaků Českým drahám. „Obecně nás zajímají všechny tendry na dodávku vozidel. K této zakázce ale ještě neznáme podrobnosti a tak se k tomu nemohu blíže vyjádřit," uvedla mluvčí společnosti Lubomíra Černá.