Fiala po středečním jednání vlády uvedl, že sociální dialog jeho vláda vede na dostatečné úrovni. Rozhodnutí odborů protestovat by podle něj další schůzky nezvrátily. Jurečka na síti X napsal, že se zástupci vlády setkávají s odbory pravidelně na úrovni tripartity.

„V úterý 7. listopadu pak proběhne původně avizovaná schůzka, která se měla odehrát koncem října. Zástupci odborových organizací se setkají s předsedy koaličních stran. Pokud zástupci odborů měli zájem, tak jsem s nimi vždy jednal, ve svém prohlášení, že s nimi nejednám neříkají pravdu,“ napsal z pracovní návštěvy Mongolska.

Už v úterý vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na 27. listopadu den protestů. Nesouhlasí s kroky vlády, zejména s poklesem reálných mezd. Že se chystají výrazně zapojit do protestů, dnes deklarovaly školské odbory. Ke kritice se přidaly odbory hasičů či pracovníků v kultuře a umění.

Protesty odbory odůvodňují zhoršením životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojeností s kroky vlády například v důchodech, hrozbou zásadního zdražení elektřiny nebo poklesem reálných mezd. Obávají se také dopadů konsolidačního balíčku, který má podle vlády v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun.

S Jurečkou odbory naposled jednaly 22. září, kdy jim slíbil další schůzku v říjnu, ta se však neuskutečnila. Doporučil jim tehdy mimo jiné jednat s jednotlivými resortními ministry. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková dnes novinářům řekla, že s Jurečkou hovořili o mzdách v jejím oboru, dostalo se jí ale odpovědi, že ve vládě neexistuje na navýšení mezd shoda.

Středula: Vláda překročila hranici

Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly „vláda již přeťala pomyslnou hranici mezi klidem a neklidem“. „Situace už dospěla do hraniční meze, jsme připraveni k dialogu, povedeme ho, ale chceme sociální dialog, ne dialog dvou, kteří nechtějí slyšet,“ řekl.

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku. Zastřešuje 31 svazů dohromady se zhruba 270 tisíci členy. Od úterního oznámení protestů se podle Středuly připojují další organizace. „My jsme připraveni, abychom udělali aktivity velmi hlasité, velmi silné,“ uvedl s tím, že 27. listopad je symbolickým dnem. Ve stejný den v roce 1989, tedy za takzvané sametové revoluce, se uskutečnila v tehdejším Československu dvouhodinová generální stávka.

Za dobrou možnost, jak ustoupit od opatření plánovaných v takzvaném konsolidačním balíčku, dnes Středula označil schvalování návrhu Senátem v příštím týdnu. Den před tímto termínem se v úterý Středula setká s prezidentem Petrem Pavlem, aby mu tlumočil výhrady odborů. Senátory vyzval odborový předák k tomu, aby návrh zákona upravili z hlediska dopadů na zaměstnance a další subjekty, kterých se dotkne.