Na pohotovost míří lidé, pokud potřebují ošetření v noci nebo o víkendu. O vybírání poplatků se v tu dobu starají převážně automaty. Pacient zaplatí požadovanou sumu a k lékaři vyrazí už jen se stvrzenkou.

Kde můžete platit kartou?
Fakultní nemocnice Motol
Nemocnice Na Bulovce
Městská poliklinika Spálená
Všeobecná fakultní nemocnice – pouze na některých klinikách

Pokud ovšem někdo v 21. století spoléhá na platbu kartou a hotovost u sebe příliš nenosí, může mít problém. Většina automatů zatím bere jen mince. Ve Fakultní nemocnici v Motole však nyní testují přístroje vybavené terminály pro platbu kartou.

Od konce minulého roku jsou v dětské části, ve zbytku začaly fungovat před pár týdny. A zdá se, že mají ohlas. „Hodnotit se dá zatím dětská část, kde kartou platí přes 40 procent pacientů,“ oznámila mluvčí Motola Hana Frydrychová.

V lednu začala technologii používat také Městská poliklinika ve Spálené ulici, která provozuje dvě pohotovostní ordinace. Platit kartou mohou i pacienti vybraných klinik Všeobecné fakultní nemocnice.

Dobře utajený terminál

Bezhotovostní úhradu nabízí podle slov mluvčí Simony Krautové rovněž Nemocnice Na Bulovce. Terminály však jsou v ordinacích, a ne všichni pacienti o tom vědí.

To je případ i čtenářky Deníku, která nedávno navštívila s dcerou dětskou pohotovost. Sestra ji nejdříve odeslala zaplatit k automatu. „Ani jsem nevěděla, že děti ještě musejí platit, tak jsem nekontrolovala, kolik mám s sebou peněz. Automat bral pouze deseti a dvacetikoruny a těch jsem měla málo. Padesátky i pětikoruny mi vrátil,“ popsala žena.

I s potomkem proto vyrazila shánět otevřený obchod, kde by jí mince rozměnili. „Naštěstí jsem uspěla celkem rychle, ale s nemocným dítětem je každý krok navíc zbytečný,“ postěžovala si žena.

Nebyla přitom jediná, kdo ten den s automaty svedl boj. „Za tu zhruba hodinu, co jsem tam strávila, odcházelo shánět hotovost několik lidí,“ vylíčila.

Podle Krautové je v čekárně umístěna infografika, na níž je uvedeno, že lidé mohou poplatek zaplatit kartou přímo v ordinaci. „Rozhodli jsme se, že infografiky uděláme větší a umístíme je přímo na automat, aby bylo na první pohled patrné, že nabízíme tuto možnost,“ oznámila Krautová.

Zátěž pro rozpočet

Naopak čistě u hotovosti plánuje zůstat Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Důvod je prostý – finance. V areálu máme celkem 13 platebních automatů a instalace a provoz terminálů by tedy nebyl zanedbatelnou položkou rozpočtu. V současné době o instalaci z výše uvedeného důvodu ani neuvažujeme,“ sdělila mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová s tím, že lidé mohou využít měničky bankovek na mince, případně bankomat umístěný v areálu nemocnice.