Návrh zákona v pondělí podepsal kalifornský guvernér Jerry Brown. „Kalifornie je odhodlána udělat všechno proto, aby odvrátila existenční hrozbu klimatických změn,“ citovala Browna agentura Bloomberg.

Podle nových pravidel musejí všechny kalifornské společnosti do roku 2030 čerpat 60 procent energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2045 pak musí veškerá elektřina pocházet buď ze zdrojů bez oxidu uhlíku, nebo z obnovitelných zdrojů.

Kalifornie se tak stane celosvětově největší ekonomikou, která se ke stoprocentně čisté energii zavázala. Schválením nového zákona zároveň naplní pařížskou klimatickou dohodu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 států. Americký prezident Donald Trump, od ní ale loni odstoupil. „Dohoda je handicapem pro naši ekonomiku, když zvýhodňuje jiné země na úkor Američanů,“ prohlásil.

Trump dlouhodobě zpochybňuje lidský vliv na oteplování planety a často tvrdí, že ledovce tají výrazně pomaleji, než se čekalo. „Ledový příkrov měl roztát, už měl být pryč, ale momentálně je rekordní,“ uvedl letos v lednu, aniž by doložil konkrétní fakta. Měření klimatologů však v posledních letech potvrzují souvislý ústup ledovců.

Dopady vzrůstajících teplot pociťuje i sama Kalifornie, kterou v posledních letech trápí velká sucha i rozsáhlé požáry. Neméně závažné problém představuje i neustále se zvyšující hladina moře a s tím související eroze pobřeží. Stát proto již nyní podporuje čistou energii a tlačí na častější využívání elektrických aut na silnicích i snižování emisí.

Solární panely na každý nový dům

V současnosti Kalifornie produkuje zhruba třetinu své elektřiny z bezemisních zdrojů, čímž v předstihu splnila svůj cílový podíl pro rok 2020. Zbytek výroby tvoří převážně plynové zdroje. Ve hře je také stavba obří přečerpávající elektrárny na ikonické Hooverově přehradě, která spolkne asi 3 miliardy dolarů (67 miliard korun).

Již v květnu kalifornská energetická komise uzákonila opatření, podle něhož budou muset být nové domy postavené po 1. lednu 2020 vybaveny solárními panely. Zákon platí pro rodinné domy nebo budovy, které mají tři patra a méně, s výjimkou staveb, jež jsou často ve stínu a nasazení panelů by proto nebylo efektivní.