„Paříž je naším prvním rozsáhlým nasazením v Evropě, kde máme velké ambice,“ řekl ve čtvrtek agentuře Reuters Arthur-Louis Jacquier, ředitel francouzské pobočky Lime France. Podle Jacquiera plánuje Lime do konce tohoto roku spustit své služby v 26 evropských městech. Odmítl však specifikovat, o která města se jedná.

Sdílená elektrokola Jump
Uber bude sdílet elektrokola. Nový byznys chce rozjet i ve světě

Lime, který byl založen teprve v červnu 2017, začal se sdílením jízdních kol v Kalifornii, ale firma začala záhy nabízet i elektrické koloběžky, o které je mezi uživateli desetkrát větší zájem než o kola.

V současnosti nabízí sdílení kol a koloběžek v přibližně 60 městech a univerzitních kampusech po celých Spojených státech. Své operace také spustil v německých městech Berlín a Frankfurt nad Mohanem a ve švýcarském Curychu.

Sdílení jízdních kol v Ostravě.
Ven z aut. Růžoví cyklisté zaplavili po Praze už i Ostravu

Od investorů ze Silicon Valley již Lime získal 350 milionů dolarů ( 8,5 miliardy korun). Na svou americkou a mezinárodní expanzi však podle Jacquiera chce v druhém kole získat další stovky milionů dolarů.

Uživatelé Lime mohou najít a odemknout koloběžku prostřednictvím své mobilní aplikace a mohou jí zanechat kdekoli, poté co ukončí svou jízdu. Zaplatí přitom jednorázový poplatek jedno euro (26 Kč) za jízdu a poté 0,15 euro (3,90 Kč) za minutu. Rychlost koloběžek je omezená na 24 kilometrů za hodinu a jejich dojezd je 50 kilometrů.

Zdroj: Youtube

Všechny koloběžky budou každou noc svezeny kvůli nabití a opravě, řekl Jacquier. Ten dříve působil ve společnosti Gobee Bike, která tento rok ukončila sdílení kol v Evropě kvůli vandalismu.

„Gobee byla dobrá zkušenost. Lime je velmi odlišný. Vyzvednutím koloběžek každou noc předejdeme problémům s jejich rozbitím,“ uvedl Jacquier.

Růžová běžná kola vystřídala zeleno-žlutá elektrokola.
Kladeňáci mohou nově využívat sdílená elektrokola