Na chodu pojišťoven se napříště budou moci podílet také oni. Jak? Dostanou možnost zasednout v jejích správních a dozorčích radách. Budou tak moci mluvit do toho, kdo se stane ředitelem nebo na co pojišťovna pošle peníze.

DRAHÁ SÍDLA A LIMUZÍNY

To doposud nemohli. Současná norma totiž upřednostňovala jen zástupce velkých zaměstnavatelů. „Zaměstnanecké pojišťovny jsou sice celou dobu veřejnými institucemi, které hospodaří s veřejnými penězi, na jejich kontrole se ale doposud podíleli jen politiky vybraní zástupci ministerstev, největších zaměstnavatelů a odborů. Ti tam jsou přitom většinou dosazeni jen proto, aby hájili jejich zájmy,“ popisuje současný nevyhovující stav iniciátorka ústavní stížnosti a senátorka Alena Dernerová.

Stamiliony, které na účtech pojišťoven leží, tak podle ní mohou putovat prakticky na cokoliv. Nikoliv jen na léčení pacientů. S tím souhlasí také advokát Štěpán Holub, který senátorům s ústavní stížností pomáhal. „Za peníze pojištěnců se běžně pořizovaly třeba luxusní limuzíny nebo honosná sídla,“ připomíná některé skandály Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Ta nakoupila za veřejné peníze třeba předražená auta pro své vedení. Správní rada to bez problémů posvětila a klientům nikdo nic nevysvětloval.

To ale nyní končí. Ústavní soud pověřil zákonodárce, aby do září příštího roku sepsali nová pravidla. Podle těch už by se měli na chodu pojišťoven podílet i řadoví klienti. „Neexistuje věcný důvod, pro který by část pojištěnců měla být v přístupu k funkcím upřednostňována,“ uvedl ve svém rozhodnutí ústavní soudce Radovan Suchánek.

PRACUJE SE NA ZMĚNÁCH

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch už proto oznámil, že pracuje na změnách. „Také já dlouhodobě vnímám potřebu revidovat způsob ustavování orgánů zaměstnaneckých pojišťoven. Ještě před jeho rozhodnutím jsme proto na ministerstvu zahájili práce na novém zákoně o zdravotních pojišťovnách,“ řekl.

Kvůli rozhodnutí soudu prý jen bude muset práce na normě urychlit. „Protože nám dal Ústavní soud jen rok, budeme muset připravit rychlou novelu, která se ale stane podkladem pro zbrusu nový zákon,“ doplnil Vojtěch.

Připravovat se začínají i samotné zaměstnanecké pojišťovny. Šéf jejich svazu Ladislav Friedrich uvedl, že jedno z možných řešení, jak klientům členství v orgánech zpřístupnit, jsou elektronické volby. V těch by mohl do orgánů pojišťoven kandidovat prakticky kdokoliv. „Budeme muset zvažovat i možnosti elektronických voleb, protože regionální pojišťovny nebudou moci rozumně zabezpečit dostatečný počet volebních místností pro celém území republiky. Zvažovány, ale jistě budou i další varianty,“ řekl.

BUDE NUCENÁ SPRÁVA?

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála se ale ministerstvo bude muset vypořádat i důsledky dosavadního nelegitimního vedení pojišťoven. Řada rozhodnutí, která předchozí správní rady odsouhlasily, byla totiž podle něj kontroverzních. „Je třeba otázkou, jestli by prosperující pojišťovny Metal-Aliance a Hutnická pojišťovna dobrovolně spáchaly sebevraždu a souhlasily s fúzí s pojišťovnou Agel,“ uvedl jako příklad.

Otazník visí i nad oprávněností dohod, které pojišťovny uzavřely s nemocnicemi kvůli úhradám na příští rok. „Ministerstvo by proto možná mělo v mezičase do řádně konaných voleb přistoupit k ustanovení nucených správ dle zákona,“ domnívá se Dostál.