Už loni, kdy za hranice vyrazilo 4,93 milionu Čechů (proti 2016 nárůst o 15 procent), to byl rekord.

A letos na začátku roku se v prodejích tzv. na první moment v lednu a únoru vyprodalo 60 procent kapacity zájezdů na celé léto. Ceny zájezdů se ale meziročně nijak výrazně nezměnily. „Pokud nenastane nějaká nepředvídatelná situace jako  živelní pohroma či politická nestabilita, vypadá to na  výbornou sezonu,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Pořadí nejoblíbenějších se letos patrně nemění: Chorvatsko (loni 850 tisíc Čechů), dále Itálie (630 tisíc) a Slovensko (615 tisíc).

Podle výsledků předprodejů je letos skokanem roku Turecko a opět roste zájem o Tunisko. Velká očekávání pak mají cestovky od Maroka. „Letos je novinkou a pro svoji dovolenou ho zvolila už víc než tisícovka našich klientů. Další narůst očekáváme v nejbližších měsících, protože oblast Saidia na břehu Středozemního moře je destinace s obrovským potenciálem,“ potvrzuje mluvčí Cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Roste i zájem o vzdálenější exotiku. „Například Dubaj se začala prodávat i v létě, přestože jsou tam vysoké teploty, takže se stala celoroční destinací,“ popisuje Papež. Zcela nově se do nabídek dostaly středoasijský Uzbekistán a jihoamerický Ekvádor.

Zájem Čechů o zahraniční dovolené podpořila nejenom rostoucí životní úroveň, ale také silnější koruna. „Celkově v pěti z jedenácti zemí, kam Češi nejčastěji cestují, nakoupíme za českou tisícovku více než doma,“ vypočítává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Konkrétně v Bulharsku, Turecku, Maďarsko, Chorvatsku a Slovensku.

Nejvíce zboží či služeb nakoupíme, stejně jako v roce 2016, v Bulharsku. Česká tisícikoruna tam má hodnotu 1466 korun. Vůbec nejméně si za českou tisícovku nakoupíme ve Francii, kde má hodnotu pouhých 660 korun.

Cestovat ale budou Češi i po domácích atrakcích. ACK letos očekává desetiprocentní nárůst tuzemské turistiky, když loni tu poprvé v historii bylo ubytováno více než deset milionů cizinců a téměř stejný počet Čechů. Ti nejčastěji tráví dovolenou v jižních Čechách a na jižní Moravě.

„Populární jsou i nadále návštěvy hradů a zámků. Skokanem roku, s meziročním růstem o 30 procent, je zámek Milotice na Hodonínsku. A to díky kostýmovým prohlídkám,“ říká Jolana Kopřiva Myslivcová, šéfka památkové sekce ACK.

Novým trendem turistiky v ČR jsou podle Myslivcové i pikniky „na klíč“, kdy návštěvníci dostanou deku a koš plný jídla. Premiantem této služby je třeba středočeský zámek Jemniště.