„Tento výjimečný kámen je největším diamantem, který pochází z Letsengského dolu,“ říká těžař Clifford Elphick. „Jde o strhující objev pro obchodníky s diamanty, naše zaměstnance ale i vládu státu Lesotho,“ dodává. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Podle těžební společnosti Gem Diamonds jde o kámen barvy D typu IIa, což znamená, že má v sobě velice málo atomů dusíku. Jeho cena by proto mohla být vysoká. 

Diamant 4 de Fevereiro.
Šperk s největším diamantem svého druhu vydražili v Ženevě za 648 milionů korun

Největším diamantem na světě je zatím Cullinan s 3106 karáty, který byl nalezen v Jihoafrické republice nedaleko Pretorie v roce 1905. Vybroušeno z něj bylo devět šperků, některé z nich jsou dodnes součástí britských korunovačních klenotů. Druhým největším diamantem s 1109 karáty je Lesedi La Rona. Na třetím místě je s 969 karáty Star of Sierra Leone a čtvrtou příčku drží Excelsior vážící 995 karátů.  

O ceně se spekuluje

Cena vzácného nerostu se bude odvíjet od velikosti a kvality šperku, který z něj bude vybroušen. Důl Letseng, kde byl objeven, je znám těžbou kvalitních diamantů. Průměrná cena jeho produktů se drží na světové špici.

Ilustrační foto.
Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku stouply o 11 procent

Například minulý rok společnost Lucara Diamond prodala 1109karátový diamant za 53 milionů dolarů (1,3 miliardy korun). Za vyšší cenu byl nicméně prodán menší kámen – 813karátový za 63 milionů (1,6 miliardy korun). V roce 2015 byl prodán diamant vážící 357 karátů za 19,3 milionu dolarů (492 miliard korun).

Těžařům v poslední době přeje štěstí. Minulý týden rovněž objevili drahé nerosty o hmotnosti 117 a 110 karátů, což pro společnost, kterou minulý rok tvrdě zasáhl propad světových cen diamantů, je jako dar z nebes. Gem Diamonds musela kvůli propadu světových cen minulý rok uzavřít jeden ze svých nových dolů v Botswaně.

zlatý prsten s diamanty byl v Praze prodán za 12 milionů korun
V Česku byl prodán zlatý prsten s diamanty za rekordních 12 milionů korun
Diamant Lesedi La Rona
Největší nezpracovaný diamant našel svého kupce. Dal za něj 1,2 miliardy korun