Za první kvartál letošního roku bylo v Praze dokončeno více než 38 500 m2 nových kancelářských prostor, do konce roku to bude dalších zhruba 120 000 m2. Z těchto ploch, které se letos postaví, je ale aktuálně k dispozici již méně než 25 procent.

„Poptávka po nových kancelářích je poslední rok opravdu enormní, firmám se daří a uvědomují si, že kvalitní pracovní prostředí jim přináší ovoce v podobě spokojených zaměstnanců,“ říká Radek Procházka ze společnosti Prochazka & Partners a dodává: „Neobsazenost kancelářských prostor v Praze je na historickém minimu za posledních 10 let a předpokládáme, že v příštím kvartále dále markantně poklesne.“

Neobsazenost kanceláří v Praze klesá již jedenáct čtvrtletí po sobě a aktuálně je na 6,23%. Nárůst výstavby pokles sice zpomalí, ale silná poptávka ze strany firem spolu s agresivní cenovou politikou pronajímatelů situaci oproti té aktuální moc nezmění. Společnost Prochazka & Partners předpokládá, že po tomto čtvrtletí bude podíl neobsazených kancelářských prostor činit pouze 5,79 procenta.

Nejsilnější výstavba čeká oblasti s nízkou neobsazeností, tedy Prahu 4 a Prahu 5. Značné množství nových kancelářských ploch vznikne také v oblasti Prahy 8, zejména pak v okolí stanic metra Palmovka a Invalidovna. Aktuálně žádné kancelářské developerské projekty neprobíhají v městských částech Praha 2 a Praha 10.