Současná krize s nedostatkem kapaliny AdBlue, bez níž nelze nastartovat moderní dieselové automobily, tak opět probudila zájem českých řidičů o výjezdy k pumpám v okolí hranic.

Lidé v panice vykupují kapalinu AdBlue. Nelze bez ní nastartovat diesely  
Lidé v panice vykupují kapalinu AdBlue. Nelze bez ní nastartovat diesely

Přestože i u našich sousedů močovina zdražuje, pořád je levnější než v Česku. A hlavně je k dispozici. Přesvědčili se o tom i redaktoři Deníku, kteří zjišťovali ceny AdBlue v okolních státech.

„Co se to u vás děje? Koncem minulého týdne to tu bylo samé české auto,“ ptala se reportéra pumpařka na první čerpací stanici za hraničním přechodem v Chotěbuzi.

Kupovat AdBlue v plastovém kanystru se ale ani v Polsku moc nevyplatí, litr vyjde v přepočtu na sto korun. Pokud však tankujete čepovanou kapalinu, je to levnější. Například pumpa Orlen v polském Těšíně prodávala litr AdBlue ze zásobníku za 14 korun. Na benzince firmy Crab za Těšínem směrem na Źory prodávali litr v přepočtu jen za 11 korun.

Zemní plyn - Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Co si ohlídat u nových smluv na energie. Pozor na fintu s DPH

Levněji lze AdBlue sehnat v Německu. Například v Sasku stojí podle serveru clever-tanken.de litr průměrně 69 centů, tedy necelých 18 korun. Ještě o něco levnější je v Bavorsku, kde podle stejného serveru stojí litr aditiva 66 centů.

I v Rakousku lze pořídit močovinu levněji než u nás, a to dokonce „balenou“. Třeba v Salzburgu seženete u čerpacích stanic desetilitrový kanystr za deset až 15 euro (250 až 380 Kč). Litr močoviny tak vyjde na 25 korun. „Narazil jsem i na nabídku jednoho řetězce, kde se mi podařilo deset litrů koupit za 8,99 euro (225 Kč),“ popsal Deníku řidič Manfred ze Salzburgu.