Z MÍSTNÍ PRODUKCE


Největším producentem ryb v regionu je Rybářství Litomyšl. Pro vánoční trh letos podle ředitele Oldřicha Holcmana připravilo 1500 metráků ryb. „Největší zájem je samozřejmě o kapry, ale lidé berou i pstruhy a amury," uvedl ředitel s tím, že nejžádanější je kapr o hmotnosti tří až čtyř kilogramů. Kilo výběrového kapra letos Rybářství Litomyšl nabízí za 89 korun.

Ryby z místní produkce je možné koupit nejen v podnikové prodejně v Litomyšli, ale i u stánkařů a místních odběratelů. K nim patří třeba zkušený rybář Jiří Svoboda z Ústí nad Orlicí, který kapry odebírá ze Zálší. „Ryby jsou letos kvalitní. Nevyskytovaly se sinice, a tak ryby nejsou cítit, jak lidé říkají, bahnem," chválí kvalitu ryb majitel ústeckého Rybářství Svoboda.

Rybářství Svoboda nabízí pstruhy, amury a kapry ze Zálší i z vlastního chovu. Kilo „jedničkového" kapra bude za 79 korun, výběrového o deset korun dráž. Vánoční prodej začne 15. prosince. Prodávat se bude i na Štědrý den dopoledne.

Kdo nemá rád předvánoční shon a nerad stojí ve frontách, může využít nabídku Plundrova rybářství a rybu si objednat on-line. Na výběr je pět druhů, stačí zadat počet, požadavek na opracování a datum vyzvednutí v sádkách v Dlouhoňovicích. Vánoční prodej ryb bude probíhat od 19. do 23. prosince, kilo kapra přijde na 87 korun.

Prodej ryb připravují také místní organizace Českého rybářského svazu. V předvánočním čase budou ryby prodávat například v Letohradu na Orlici (21. až 23. prosince), v rybářské líhni v Javorce v České Třebové (19. až 23. prosince) nebo v rybárně v Jablonném nad Orlicí (20. až 23. prosince).