Velká rodina plánuje dovolenou v kempu. Před rezervací se provozovatele třikrát vyptávají na ceny za ubytování i piva a jídel v místní restauraci. Jiní zájemci o kempování neúspěšně zkouší usmlouvat slevu tak, že si do chatky vezmou vlastní povlečení nebo spacák. I takové zkušenosti mají před hlavní sezonou provozovatelé českých kempů. „Někteří lidé mají strach, co si budou moct dovolit koupit,“ řekl Deníku Bohumil Starý, šéf Asociace kempů ČR.

Podle něj Češi více řeší rozpočet, zájem o kempování přesto trvá. Méně se prodraží lidem s vlastním "bydlíkem", tedy stanem. Za pevná lůžka lidé zaplatí u týdenního pobytu o stovky korun více. „V nejpopulárnějších oblastech ceny ubytování v chatách, pokojích a multidomech vzrostly až o dvacet procent, v menší kempech o pět až sedm procent,“ odhadl. Projevily se až několikanásobně vyšší náklady na energie.

Dovolená na Krétě
Češi kupují dovolené jak před pandemií, drahotu zatím neřeší

Aktuální obsazenost chatek se v regionech liší. „Vyprodáno na léto hlásí zvláště provozovatelé kempů kolem větších vodních ploch v jižních Čechách a na jižní Moravě. V dalších oblastech jsou ještě rezervy,“ uvedl Starý s tím, že je naplní klienti, kteří čekají na vývoj celkového zdražování a objednají na poslední chvíli.

Oproti době před pandemií se podle něj zkrátila i průměrná doba pobytu v tábořištích na tři až čtyři dny. „Dříve lidé jezdili na týden i déle, teď mnozí kvůli nejistotě jen na prodloužený víkend, aby si stihli prohlédnout památky v okolí nebo si užili cyklovýlet,“ zmínil.

Doba karavanová

Tábořiště a kempy i letos zaplní flotily karavanů. První vyrazily už kolem Velikonoc. „Za poslední dva roky v Česku přibylo snad o padesát procent víc karavanistů,“ podotkl šéf asociace kempů. Většinou pro obytná auta není potřeba rezervace dopředu, areály s méně vymezenými místy ale mohou být přes letní víkendy rychle obsazené.

Fenomén karavaningu pozorují například v autokempu u Luhačovic na Zlínsku. „Karavanů jezdí hodně. Myslím ale, že trend zanedlouho opadne. Může se stát, že do pěti let budou obytných aut plné bazary,“ řekl majitel Luboš Novosad. Kapacitu v autokempu nerozšiřovali, spíše naopak. Kvůli většímu komfortu dovolenkářů.

Po roce se opět odemykala řeka Moravice. Počasí vodákům letos příliš nepřálo. 10.4. 2022
Vodácká sezona začala. Nadšence ale dál trápí desítky smrtících jezů

I karavanisté s obavami vyhlíží ceny za pohonné hmoty. „Dle vývoje zamíří v letní sezoně opět také do Chorvatska, Itálie, Rakouska nebo Polska s levnějšími pohonnými hmotami,“ poznamenal Starý.

Návštěvníci českých kempů se až na výjimky ohromujících novinek nedočkají. Stávající situace totiž majitelům k velkým investicím nenahrává.

Rekreanti v jihomoravském kempu Vranovská pláž se mohou těšit alespoň na obnovené dětské hřiště i větší terasu před restaurací. „Kupodivu největší zájem je letos o ta nejluxusnější ubytování. Návštěvníci si během covidu našetřili a teď si chtějí dovolenou užít,“ míní ředitel kempu Pavel Svoboda. Pevných lůžek mají vyprodáno přes sedmdesát procent.

Zážitek? I na skále

Češi si v posledních letech podle projektu Amazing Places oblíbili i takzvaný glamping neboli kempování s komfortem hotelových služeb. Na netradičních místech. Průměrná cena za noc se pohybuje kolem 3500 korun, má ale růst. „Není to levná záležitost, když si vezmete, že spousta glampingových projektů nemá toaletu, vodu, elektřinu, chodíte tam na kadibudku a taková zařízení jsou schopná si říct o pět tisíc korun za noc," uvedla Klára Honzíková z Amazing Places.

Hotelová restaurace. Ilustrační foto.
Letní dovolená na jižní Moravě: Hoteliéři inovují, turisty čeká zdražení

Přesto se rezervace rychle plní. Před dvěma lety si lidé mohli vybrat z patnácti míst, v současné době jich je dvaapadesát. „Vznikají nové. Například jeden majitel ho buduje ve skále,“ sdělila Honzíková. Spaní na lůžku z palet je podle ní překonané, lidé chtějí vyšší komfort.

Při výběru ubytování lidé nejvíce touží po vaně, terase nebo balkonu. Velmi poptávaná jsou místa s wellness zázemím. Češi chtějí cestovat s domácími zvířaty, pro mnohé je důležité ubytování vhodné pro malé děti. Nejoblíbenějšími lokalitami jsou hory, nejvíce Čechů míří do Krkonoš, Jizerských hor a Jeseníků. Kromě hor je populární jižní Morava. Potenciál pro ubytovací zařízení podle Václava Vítka z Amazing Places skýtají Krušné či Orlické hory.