Svoji kariéru jste začal na Institutu experimentální onkologie Lékařské fakulty Karlovy Univerzity v Hradci Králové. Jak vzpomínáte na začátky?

Vyvíjeli jsme speciální snímače, které umožňovaly monitorovat rozložení teploty ve tkáni. Podle ní se pak měnil výkon ozařovače. V rámci oddělení se nám podařilo vytvořit snímače miniaturní, které nepoškozovaly tkáň 
a byly schopny změřit více údajů při jednom vpichu. Pod lékařskou fakultou byl ale zákaz jakékoliv komerční činnosti. Začal jsem tedy podnikat a na fakultě pracovat pouze externě. Což v té době možné bylo.

V roce 1991 jste začal podnikat jako fyzická osoba a poprvé se objevila značka ELLA-CS. Byl to zlom ve vaší práci?

Zlom to nebyl. Dál jsem učil externě a s lékařskou fakultou jsem v kontaktu dodneška. Dokonce se mi teď dostalo cti a jmenovali mě do vědecké rady. To beru jako obrovskou poctu. Kontakt jsem nikdy nepřerušil. Vztahy máme nadstandardní s fakultou i nemocnicí. I když jsem tehdy netušil, co výroba lékařských implantátů obnáší. Kdybych to byl býval věděl, tak nevím, jestli bych do toho šel (usmívá se).

V roce 2007 se ELLA-CS stala firmou s ručením omezeným. Jaké to mělo výhody?

Firma se postupně rozšiřovala z jednoho člověka na více zaměstnanců. Už nás tedy bylo hodně a převedli jsme fyzickou osobu na právnickou. Důvod byl také administrativní. Některé dotační programy nebylo možné realizovat u fyzických osob. Také název firmy (Dr. Karel Volenec – ELLA-CS – pozn. redakce) byl na můj vkus na vizitku příliš dlouhý. Bylo to nepraktické a nemohly se používat zkratky. Nehledě na to, že z marketingového hlediska je vnímání právnické osoby jako subjektu výhodnější.

Čím se teď zabýváte?

Vyrábíme implantáty, které zůstávají dočasně nebo trvale v lidském těle a umožňují zabezpečit průchodnost 
u orgánů, které z nějakých důvodů průchodnost neumožňují. Jedná se například 
o trávicí trakt, cévy či dýchací cesty. Vyrábíme stenty
i pro veterinární účely.

Jak si ELLA-CS v dnešní době stojí na trhu? Hledáte nějaké nové možnosti?

Operujeme po celém světě přes distribuční firmy. Nové trhy ale stále hledáme. Zrovna v pondělí nás opustil lékař z Keni, který bude ve své domovině zavádět do pacientů naše výztuže. U nás tak absolvoval trénink. Afrika je ještě před námi. Chtěli bychom proniknout také do Jižní Ameriky, ale je tu problém s angličtinou. Pro komunikaci tam je nutná španělština. Angličtina nestačí.

Je dnes dobrá doba pro podnikání?

Přes pětaosmdesát procent výrobků vyvážíme. Menší ekonomickou krizi až tak jako výrobci např. spotřebního zbytného zboží nepociťujeme. I v dobách hospodářských problémů sahá každá společnost na peníze ve zdravotnictví až v poslední fázi a naše implantáty zachraňují lidské životy a zlepšují komfort. Populace stárne, takže požadavky budou stoupat.

Máte ve svém portfoliu i jedinečné výrobky?

Máme některé světové unikáty, ale objem jejich produkce neumožňuje vytvářet potřebné finanční rezervy. Spoustu peněz vracíme zpět do vývoje. Nemáme sériovou výrobu, každý výrobek je unikátní. Jsme taková malovýroba. Naším snem je, abychom měli sériový produkt, který by nám vydělal na vývoj a výzkum, abychom se mohli více rozmáchnout. Některé projekty by pro nás byly snem. Jako například kombinace stentů s kmenovými buňkami. Je to ale strašně drahé. Musíme se rozhodnout, jestli dáme peníze do betonu a postavíme novou budovu pro vývoj a výrobu, která bude odpovídat potřebným evropským a světovým normám, nebo je dáme do výzkumu a vývoje a budeme riskovat existenci v budově, kde jsme dnes.

V Hradci Králové byste rádi otevřeli novou výrobu. Kde by měla být?

Plánujeme ji nedaleko Polikliniky III. v Domečkově ulici, blízko Benešovy třídy, což má výhodu blízkosti fakultní nemocnice i lékařské a farmaceutické fakulty. Doufáme, že bude v provozu za tři roky. Právě se projektuje.

Místní se bojí, že budova zvýší provoz či zasáhne do životního prostředí. Co je na tom pravdy?

Materiály, se kterými pracujeme, nemohou být toxické, protože se dávají do těla. Vzduch ve výrobě čistíme, takže nemůžeme být u prašných cest, v prašných průmyslových zónách, protože bychom se nedoplatili při výměnách filtrů. Jsme ekologičtí, máme certifikáty a diplomy dokládajíc, že jsme zdraví podporující a bezpečný podnik. Kamionů se lidé také obávat nemusejí. Naše výrobky se vejdou do osobního vozu. Teď jsme schovaní v paneláku a nikdo o nás neví, což je nejlepší vizitka čistoty.

Zaměstná nová budova další lidi z Hradce Králové?

Některé pozice určitě budeme potřebovat posílit. Každý u nás má možnost se přihlásit. Kdo má zájem, může se do naší výroby přijít podívat. Při práci umožňujeme zaměstnancům studovat a možný je také odborný růst. Naše požadavky jsou dané výrobou. V administraci je podmínkou angličtina, ve výrobě zase manuální zručnost a zodpovědnost. Rádi bychom přijali Hradečáky, protože není nic horšího než dojíždět sto kilometrů do práce. Výroba je ale jen jedna část našich aktivit. Poskytujeme poradenské služby, píšeme skripta, učíme. Pro nás je podstatné motivace a schopnost člověka, musíme si ho stejně vychovat. Nemáme totiž od koho opisovat. V České republice jsme jediný výrobci.

Co je pro vás nyní hlavním úkolem v práci?

Chtěl bych splnit, co jsem slíbil svým zaměstnancům, tedy vyšší odměnu za tak náročnou práci. Přeji si, abychom postavili novou budovu, protože pokud to nestihneme, nebo neuděláme, tak to pro nás může mít katastrofální dopady. Chtěl bych taky získávat lidi, které naše práce baví, a také zvýšit jejich příjem. Což se netýká jen jich, ale obecně celého zdravotnictví. Zdraví je vše, co máme. Také bych si přál zlepšení kvality výuky na školách. Pokud se tohle nezmění, tak Česká republika nemá dobrou budoucnost. Všichni to ví, ale někteří se přesto snaží udržet systém zakonzervovaný.