V průměru jsem s dítětem na rodičovské dovolené strávila rok a půl. Bylo to na mou žádost. Chtěla jsem se vrátit dříve a na svou původní pozici. Částečné úvazky ještě tehdy nebyly běžné, ale pokaždé jsem tu příležitost dostala. Tak popsala svoji zkušenost finanční analytička tabákové firmy Philip Morris Jana Chodorová. Poprvé odcházela za mateřskými povinnostmi v roce 2014, podruhé v roce 2019.

Dříve měl prý kontakt s rodiči na mateřských a rodičovských dovolených hlavně podobu firemních akcí. Před rokem ženu ale společnost oslovila, jestli by nepomohla se založením zaměstnaneckých skupin pro lidi, kteří sdílejí společnou životní etapu nebo aktivity. Jednou z takových je tak dnes i skupina rodičů a dalších lidí, kteří pečující o své blízké. „Vzhledem k demografické křivce víme, že nebudeme řešit jen to, aby se matky mohly vracet dříve zpět do práce, ale i to, abychom se mohli starat třeba o své rodiče. A zaměstnavatel to reflektoval,“ vysvětlila Chodorová.

Ekonomka, novinářka a autorka knih o mateřství a kojení Tereza Mynářová s jedním ze tří dětí
České matky by se chtěly vracet dříve do práce. Nemají k tomu tady podmínky

Skupina má nyní 110 členů, z nichž deset nejaktivnějších se stará o její chod. „Než pro ně naplánujeme nějaké aktivity, uspořádáme dotazník a ptáme se na jejich představy,“ sdělila finanční analytička. Na základě dotazníků organizují pro zaměstnance a jejich rodiny různé akce, semináře či vzdělávací kurzy.

Podle analytičky si firma díky těmto skupinám zvykla aktivně zaměstnancům naslouchat. Roste tak povědomí o důležitosti částečných úvazků a s manažery se pracuje tak, aby umožňovali rodičům dřívější návrat. Před třemi lety navíc zavedli benefit v podobě osmitýdenní finanční kompenzace pro druhého rodiče, nejčastěji otce. Mezi tatínky má velký úspěch a když na své otcovské povinnosti odcházejí, často si to hrdě napíšou do automatické odpovědi pracovního emailu. A mimochodem, ženy a muži tu na srovnatelných pozicích berou stejně. Philip Morris za to coby první firma v Česku obdržela certifikát Equal Pay.

Nechceme přijít o tolik talentů

České spořitelně pracuje deset tisíc zaměstnanců, z nich je neustále deset procent na mateřské či rodičovské dovolené.

„Znamená to obrovskou část naší síly a našich talentů, o něž chceme pečovat, abychom udržitelně fungovali i do budoucna,“ vylíčila Petra Ondrušová, jež vede v České spořitelně právě oddělení udržitelnosti. Ze zhruba tisícovky lidí, kteří zůstali doma s dítětem, je pouze pět mužů. „Nicméně pozoruji, že si u nás novopečení tatínkové neostýchají požádat o zkrácený úvazek, aby se odpoledne mohli věnovat dětem,“ doplnila.

Petra Ondrušová vede v České spořitelně oddělení udržitelnosti.Petra Ondrušová vede v České spořitelně oddělení udržitelnostiZdroj: se svolením Byznysu pro společnost

Nejčastějším zkráceným úvazkem je osmdesát procent pracovní doby. „Jsou to ty dvě potřebné hodiny denně, o něž jdou rodiče domů dříve, aby stačili obstarat děti,“ vysvětlila Ondrušová.

Zaměstnancům platí příspěvky na péči o děti do pěti let jako pomoc s financováním dětských skupin či chůvy. Letos otevřeli svou firemní dětskou skupinu v Pardubicích. Zájem byl hned od začátku obrovský. „Když jsem šla zpět do práce v devíti měsících věku mé první dcery a v roce a půl své druhé dcery, byla jsem pro mnoho lidí krkavčí matka a kariéristka. V dnešní době už je návrat po roce či roce a půl běžnější,“ porovnala Ondrušová. A dodala, že projekt budoucí centrály České spořitelny na pražském Smíchově již počítá s velkou školkou pro devadesát dětí.

Matkám se věnujeme už od těhotenství

„Sto matek, sto potřeb,“ shrnula své zkušenosti Adriana de Martini, vedoucí personálního oddělení v Deutsche Börse, světové organizaci, jež provozuje burzovní obchodování. Její součástí je skupina, jež se stará o ženy směřující za mateřskými povinnostmi. Věnují se jim už od těhotenství a řeší s nimi nejrůznější sociální a právní otázky.

Prvních šest měsíců po porodu vyplácejí maminkám sto procent mzdy, aby podpořili jejich setrvání doma s dítětem. Pro otce ve svých řadách mají deset týdnů plně placené otcovské dovolené, aby mohli první dva měsíce zůstat doma s novorozenětem. „Po přechodu z mateřské na rodičovskou dovolenou je na manažerech, aby s ženami domluvili, jak rychle se chtějí vracet. Uzpůsobí tomu pracovní úvazky a rozvržení práce v týmu,“ vylíčila de Martini.

David Škrobánek s nejmladším synem Františkem.
Mladí otcové už nechtějí kvůli práci zmeškat své děti, říká tvůrce Dobrého táty

Velká nadnárodní farmaceutická firma MSD pak loni zavedla až dvanáct týdnů plně placeného volna v prvních šesti měsících po narození dítěte, a to všem zaměstnancům bez ohledu na pohlaví, druh partnerství či rodinný stav.

„Lidem vracejícím se z mateřské či rodičovské dovolené nabízíme zkrácené pracovní úvazky. A také podporu a poradenství, jak zůstat během této doby ve spojení se svým zaměstnáním. Pomáhají nám k tomu naše tematicky zaměřené zaměstnanecké komunity, konkrétně ta zaměřená na rodiče a komunita zaměřená na ženy,“ uvedla mluvčí MSD Eva Karásková.

Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárka Jelínková na konferenci Matky a otcové vítáni uznala, že soukromé firmy jsou oproti veřejné správě v prorodinné politice napřed. „U nás na ministerstvu například mají tatínkové k již existující dvoutýdenní otcovské dovolené dva dny služebního volna navíc do šesti týdnů od narození dítěte. „Aspoň něco, ale oproti korporátu je to slabý odvar,“ konstatovala.

Seriál Jak matky přicházejí o kariéru

Česká tříletá rodičovská dovolená patří k nejdelším v Evropě. Většinu času na ní tráví žena, naráží na spoustu bariér a utíká jí kariéra. Sdílená péče je v Česku spíše výjimkou, ale doba se začíná pomalu měnit: matky se chtějí více realizovat prací, otcové se více angažují v péči o dítě a některé firmy nabízejí flexibilnější podmínky. Více v seriálu Deníku.cz.