Na zavedení linky se domluvil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD) se zástupci společnosti Terma Travel Group AG, s představiteli AZAL – Azerbaijan Airlines a s vedením karlovarského letiště. Linka z a do Baku bude létat jednou týdně, vždy v sobotu v podvečer.

„Domníváme se, že subjekty cestovního ruchu v regionu musejí aktivně vyhledávat nové příležitosti a trhy, zejména v situaci, kdy se musíme vyrovnávat s propadem poptávky na ruském trhu. Naše společnost se proto rozhodla zariskovat a podpořit lety z destinace, kde spatřujeme velký potenciál rozvoje. A protože se jedná o nový projekt, jsme připraveni se podílet na pokrytí nákladů této letecké linky až do výše 50 procent," uvedl předseda představenstva společnosti Terma Travel Group AG a zároveň Honorární konzul Ázerbájdžánu Fakhraddin Mirzoev.

Letecká společnost uvažovala o zavedení letecké linky do Karlových Varů již v roce 2011, kdy se dokonce uskutečnilo několik letů. „Tehdy jsme však vyhodnotili, že pro náš rozvoj na českém trhu bude výhodnější spolupráce s ČSA a zejména možnost využívat pražské letiště jako tranzitní bod pro naše cestující. To stále platí, ale myslíme si, že nastala doba k tomu, abychom se pokusili rozšířit nabídku našich služeb," uvedl ředitel zastoupení AZAL – Azerbaijan Airlines v České republice Nadir Safarov.

Jak dodal, k rozhodování nepochybně přispěla i ochota společnosti Terma Travel, Karlovarského kraje a společnosti Letiště Karlovy Vary s.r.o. podílet se na nákladech těchto letů.

Letišti ubyli pasažéři z Ruska

Karlovarskému letišti loni výrazně klesl počet pasažérů. Kvůli krizi na Ukrajině a poklesu kurzu rublu ubylo návštěvníků z Ruska. Celkově za rok šlo o devatenácti­procentní pokles, ke konci roku se ale propad zvyšoval na desítky procent.

Podle náměstka hejtmana Karlovarského kraje Jakuba Pánika (ČSSD) je nová linka příkladem spolupráce mezi touroperátorem, leteckou společností a krajem, kterému letiště patří. „Lety do Baku kraj nebude dotovat, ale podpoří je formou mimořádných slev pro uvedené linky na našem letišti v celkové výši přes 125.000 korun," doplnil Pánik.