Koledníci v olomoucké arcidiecézi vyšli do ulic na začátku ledna, k dispozici měli 5645 kasiček, dosud jich pracovníci charity rozpečetili 65 procent. Sbírka se bude sčítat zhruba ještě týden. „Vše rozpečetěno a sečteno už hlásí charity v Holešově, Luhačovicích, Otrokovicích, Slavičíně či Konici. Například lidé z Konice a okolí přispěli do sbírky více než 575 tisíci korunami. Podpořili tak sociální služby a domácí hospicovou péči, kterou charita v této oblasti poskytuje,“ sdělila mluvčí olomoucké arcidiecézní charity (ACHO) Karolína Opatřilová.

Část výtěžku poputuje ještě na přímou pomoc, například konická charita z peněz podpoří rodinu ze Šubířova, jejíž dům loni na Silvestra zachvátil požár. Škoda dosáhla tři miliony korun, nikdo nebyl zraněn. „Oheň zničil střechu rodinného domu a hospodářská stavení. Peníze částečně uhradí rekonstrukci,“ uvedl ředitel Charity Konice Marek Navrátil. Rodina podle něj nyní přebývá v náhradním bydlení, které zajistila obec.

Opět nejvíce v republice

Počet kasiček byl tradičně v olomoucké arcidiecézi nejvyšší v celé zemi, o sbírku se postaralo několik tisíc koledníků všech generací, řada z nich se do bílých plášťů obléká každý rok. Například v Bludově koledovalo téměř 40 koledníků, dosud nejvíce. Ve 12 skupinách nachodili téměř osm kilometrů a koledu zazpívali téměř osmdesátkrát.

Také výtěžek z ostatních charit půjde z větší části na přímou pomoc. Podpoří zejména rodiny s malými dětmi, osamělé matky, rodiny s nízkými příjmy s handicapovanými dětmi. Sbírka pomůže i lidem v nouzi. „Celkem 65 procent výtěžku Tříkrálové sbírky zůstává v regionu, část jde na pomoc v zahraničí. V případě Arcidiecéze olomoucké to je například na Ukrajinu a Haiti,“ uvedla již dříve mluvčí ACHO.

V celé České republice vyrazili na začátku ledna koledníci do ulic s 23 683 kasičkami, dosud jich bylo rozpečetěno téměř 40 procent a dosavadní výnos je na částce 49 milionů korun, vyplývá to z informací na stránkách www.trikralovasbirka.cz.