Katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání nejnovější plány, které zahrnují i možnou výstavbu terminálu pro dopravu zkapalněného zemního plynu, oznámil v pátek na bilaterální investiční konferenci v Berlíně. Německo, které je největší evropskou ekonomikou a největším spotřebitelem energie v Evropě, označuje Katar za svého dlouhodobého obchodního partnera.

Katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání
Katar změnil kontroverzní zákon. K opuštění země již není třeba výstupní vízum

Již dříve Katar nalil 25 miliard eur (642,5 miliard korun) do klíčových německých firem, jako Volkswagen AG nebo Deutsche Bank.

„Abych vyjádřil svou důvěru v sílu německého hospodářství a důležitost investování do něj, oznamuji záměr Kataru napumpovat do německé ekonomiky investice v hodnotě 10 miliard euro v příštích pěti letech,“ řekl Al Sání.

Katarské stíhací letouny, ilustrační foto
Saúdská Arábie hrozí, že sáhne-li Katar po raketách, zasáhne proti němu vojensky

Vzájemný obchod mezi Německem a Katarem si podle jeho slov loni mírně klesl poté, co se zdvojnásobil na 2,8 miliardy eur (72 miliard korun), ale v příštích letech očekává další růst.

Berlín má zájem o zkapalněný zemní plyn

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že v energetickém sektoru existují slibné příležitosti k rozšíření obchodních vazeb. Dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) z Kataru by pak Německu pomohli diverzifikovat jeho energetické zdroje.

„Z mého pohledu nabízí energetický sektor značný potenciál k rozšíření našich ekonomických vazeb,“ prohlásila ve svém projevu před emírem a dalšími účastníky konference.

Muhammad bin Salmán
Saúdská Arábie vypovídá kanadského velvyslance, vadí jí výzvy vlády v Ottawě

Řekla, že Německo již bylo propojeno s LNG terminály v Nizozemí, Belgii a Polsku, ale její vláda pracovala na rozšíření LNG sítě v Německu a německé firmy se zabývaly plány na stavbu potencionálního místního LNG terminálu.

Katarský ministr energetiky Mohammed al-Sada ve čtvrtek vyjádřil svou podporu účasti Qatar Petroleum, největšího dodavatele LNG na světě, v tomto projektu. O den dříve společnost Qatar Petroleum oznámila, že o potenciálním LNG terminálu jednala s německým RWE a jeho rivalem Uniperem.

Německé konsorcium pro výstavbu LNG terminálu, které tvoří holandský dodavatel plynu Gasunie, německý dodavatel nádrží Oiltanking a holandský skladovatel ropy a plynu Vopak, pracuje na plánech financování, které by umožnily přijmout rozhodnutí o případné výstavbě do konce roku 2019.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo při návštěvě Blízkého východu
Írán destabilizuje celý region, prohlásil Pompeo při návštěvě Blízkého východu