Za zmařený kontrakt lobboval kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. Kyrgyzská média už dříve podezřelou zakázku označila za skandál roku. V oboru neznámá společnost Liglass měla ve středoasijské zemi postavit dvě velké a desítky malých vodních elektráren. Objem investic měl jen v první etapě přesáhnout pět miliard korun.

Generální ředitel firmy Liglass Michael Smelík v pondělí přiznal, že neví, kdy bude jeho firma schopna uhradit částku, která byla podmínkou pro převzetí stavby kaskády hydroelektráren na řece Naryn. Liglass proto poslal kyrgyzské vládě žádost o odklad splátky.

Vicepremiér Kyrgyzstánu Dujšanbek Zilalijev však prohlásil, že kabinet nemá k prodloužení splatnosti mandát. Nezbyla mu proto jiná možnost než smlouvu vypovědět. Zilalijev je prý připraven vyvodit z manažerského selhání osobní zodpovědnost.

Smelík naopak vinu odmítl. Jeho firma s obratem v řádu pouhých statisíců korun byla údajně připravena kontakt zrealizovat. Pochybení necítí ani Mynář, který v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že není detektiv, aby zkoumal obrat Liglassu. Odpovědnost pak svedl na náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla, který mu firmu doporučil. Podle ministerstva nicméně bylo Bärtlovo doporučení jen obecným dopisem, jímž náměstek vítal zájem české společnosti zúčastnit se výběrového řízení.

Kyrgyzská tisková agentura Kabar uvedla, že Biškeku by nyní měla připadnout smluvní záruka ve výši přibližně 25 milionů korun a vláda vypíše novou soutěž. Zájem údajně mají Indové a Jihokorejci, ale také česká Energo-Pro, která se na vodní elektrárny dlouhodobě specializuje.