I když celosvětově jsou ceny na maximech, provozovatelé tuzemských kaváren zatím zákazníky uklidňují. Rapidní zvýšení cen totiž nechystají.

Na dramatický nárůst celosvětových cen kávy upozornila magazín Wall Street Journal. Podle ní je důvodem třeba problém s přepravou přes Asii. Ta byla kvůli pandemií omezená. Nyní, když se vše vrací do normálu, přepravci musí zvládat obrovské množství kontejnerů. Velká část kávy se přitom vyváží z Vietnamu a Indonésie. „V Nikaragui a Hondurasu zase silné bouře poničily infrastrukturu,“ uvedl Wall Street Journal.

Právě počasí přispívá k růstu cen kávy typu arabica. „Zvyšující se teploty a sucho ovlivňují pěstování. Týká se to zejména arabicy. Naopak typ robusta je silnější a klimatické změny tak na něj mají menší vliv,“ upozornil José Sette z International Coffee Organization. Sucha zasáhla například velkého producenta kávy, Brazílii.

Zvětšující se propast mezi cenou arabicy, kterou využívají například řetězce jako Starbucks, a levnější robusty, potvrdil i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ovšem s tím, že na české zákazníky nemusí současný světový růst cen dopadnout tak tvrdě. „Cena kávy arabica na burze je nyní v dolarech nejvýše od začátku roku 2017. V korunách je ale kvůli oslabení dolaru, i vůči české měně, nejvýše jen od loňského března. Jinými slovy, nárůst ceny kávy v korunách není tak dramatický jak nárůst její ceny v dolarech,“ vysvětlil.

Podle Kovandy v českých kavárnách káva zdraží maximálně o deset až dvacet procent.

Některé podniky již zdražily

Provozovatelé tuzemských podniků si ale uvědomují, že navzdory rostoucím cenám na trhu nemohou na zákazníky nastoupit s radikálním zdražením. „Z mojí zkušenosti zatím od dodavatelů nenastala žádná změna ceny. Je to i tím, že v nějakém normálnějším režimu máme otevřeno pouze krátce a dodavatelé ani odběratelé nechtějí zdražovat. Nevylučuji ale, že se to v brzké době může změnit,“ shrnul provozovatel brněnské kavárny Podobrazy Raed Kahwaji.

V pražírně kávy a kavárnách Rebelbean již kávu zdražili. „Poprvé to bylo loni, kdy jsme zvýšili ceny za zrnkovou kávu. Co se týče našich kaváren, tak tam jsme navyšovali cenu letos v březnu. V obou případech šlo ale pouze o pár korun," přiblížil Martin Husárik z Rebelbean. Zdražení podle něj nikoho ze zákazníků neodradilo.

Zvýšení cen kávy vnímají v brněnském podniku pozitivně. „Nárůst cen kávy na světových trzích je viditelný již několik let, a je citelný. Podle nás ale jde o pozitivní trend, protože toto zdražení znamená víc peněz pro pěstitele, což platí u importérů, se kterými spolupracujeme," poznamenal Husárik.