Vychutnat si koktejl, pivo nebo kávu přímo na náměstí naproti radnici. Takovou možnost Liberečanům během léta nabízí improvizovaná pláž přímo na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Jenže když je potřeba po vypití nápoje zajít na toaletu, nastává problém. Na náměstí žádná není.

Lidé tak na záchod míří do blízkých restaurací a kaváren. „Na záchod chodí automaticky k nám, my ale nejsme veřejné toalety,“ zlobí se Oto Novák, provozní kavárny Porta, která je od pláže vzdálena jen pár metrů. Ve středu proto připravil happening. Na svou zahrádku umístil záchodovou mísu, k té toaletní papír a staré dveře. Na nich se skví nápis „veřejné záchodky“. Touto cestou chce na problém upozornit.

Během odpoledne jde totiž podle něj o desítky lidí. „Stává, že přijde starší paní, slušně se zeptá, chce nám za toaletu zaplatit, samozřejmě ji zadarmo pustíme, s tím problém nemáme,“ vysvětluje Novák. Co mu však vadí, jsou nekontrolovatelné zástupy lidí, kteří na záchod chodí automaticky bez dovolení. „Ani nepozdraví, neodpoví na otázku, kam jdou,“ popsal Novák.

Město se podle něj nechová správně. „Když tu postaví pláž, měli by k ní dát alespoň toi-toiku,“ myslí si Novák. Podle tiskového referenta města Jana Krále ale mohou návštěvníci pláže docházet na toalety v hotelu Praha, a to zdarma. „Tato informace je u pláže umístěna,“ říká.

Veřejnosti jsou přístupné také toalety v budově radnice, o této možnosti ale lidé příliš nevědí. „Toalety jsou v prvním patře historické radnice, číslo dveří 119. Jejich použití je bezplatné a veřejnost je může využít v úřední době magistrátu,“ pokračuje Král. Magistrát je otevřený od pondělí do pátku a zavírá většinou ve čtyři nebo v pět hodin odpoledne.

Podle Nováka však k němu na záchod nechodí jen návštěvníci pláže, ale také lidé při městských akcích nebo hosté sousední kavárny. Ta sídlí v přilehlém obchodním centru Plaza, zahrádku má však vedle Porty a vlastní toalety nemá. Její zákazníci by správně měli využívat toalety v Plaze, často ale docházejí právě na ty v Portě. Na stolcích se tam proto nově objevila dvojjazyčná upozornění, která o umístění toalet v obchodním centru informují.

V Plaze se nachází jediné veřejné toalety v horním centru města. Otevřeno mají od devíti do osmi a jejich použití stojí pět korun.