Jak se počítačoví piráti dostanou k vašim fotkám z dovolené nebo k penězům na bankovním účtu? Jednoduše. Přes vaši domácí bezdrátovou internetovou síť.

Každý sedmý router (krabička šířící internet) v tuzemských domácnostech totiž není bezpečný.

Upozornil na to průzkum společnosti ESET, která je předním výrobcem antivirových programů. Odborníci během šesti měsíců otestovali data od více než 12 000 uživatelů. A výsledky byly překvapivě špatné.

Čtěte také: Asi tři čtvrtiny domácností s internetem nemá zabezpečený router

Snadno prolomitelná hesla používalo 15 procent testovaných zařízení, dalších sedm procent z průzkumu vyšlo jako středně nebo vážně zranitelných.

V testu zaměřeném na kontrolu výchozích uživatelských hesel a jejich nejčastěji používaných kombinací selhala ochrana zařízení v jednom ze sedmi pokusů. „Je na samotných uživatelích, aby si to uhlídali a heslo změnili. Ale většina z nich to neudělá, protože víc spoléhá na zabezpečení samotného počítače. Klíčový bod v přístupu do sítě je ale router," řekl regionálnímu Deníku zástupce společnosti ESET Jan Potůček. Lidé však podle něj často nechávají zařízení s heslem, pod nímž je připojil technik poskytovatele připojení.

„Potřebu změnit přednastavené heslo zákazníkům zdůrazňujeme. Upozorňujeme je, jak mají dodržovat bezpečnost na internetu a chránit svá data," uvedl tiskový mluvčí společnosti UPC Jaroslav Kolár. Klientům doporučuje heslo pravidelně aktualizovat. Pokud si uživatelé heslo nezmění, mohou se dostat do velkých potíží. „Heslo nastavené administrátorem je většinou obecné a dá se odhadnout. Útočníci se dost často trefí a potom se můžou dostat do domácí sítě," varuje Potůček. V ohrožení pak mohou být i webové kamery a jimi snímaný obsah. Neznámý člověk vás pak na dálku sleduje, aniž o tom víte.

Čtěte také: CZ.NIC už vybral na unikátní router Turris 15 milionů korun

JIŘÍ JANDA